www.arksys.ir
*** با هم باشیم تا بتوانیم *** ما کرونا را شکست خواهیم داد***
 
 
نظام‌های اداری موثر و كارآمد از آن دولت‌هائی است كه در آنها امضای دیجیتال به عنوان یكی از الزامات جدا نشدنی تحقق دولت الكترونیك پذیرفته شده است. مكاتبات، خدمات، تجارت، شهر و در نهایت دولت الكترونیك بدون امضای دیجیتال و احراز هویت.....
.
.
.
.
نظام‌های اداری موثر و كارآمد از آن دولت‌هائی است كه در آنها امضای دیجیتال به عنوان یكی از الزامات جدا نشدنی تحقق دولت الكترونیك پذیرفته شده است. مكاتبات، خدمات، تجارت، شهر و در نهایت دولت الكترونیك بدون امضای دیجیتال و احراز هویت در محیط های آنلاین میسر نخواهد شد.

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوری اطلاعات ایران ،از فارس، تعداد افرادی كه به دنیای اینترنت ملحق می‌شوند هر روز در حال افزایش است كه به همان میزان، انواع اطلاعات گوناگون از جمله تبادلات مالی و تجاری در این محیط مجازی نسبت به گذشته بسیار رشد یافته است.
علیرغم مزایای متعدد نوع تجارت و تبادلات پولی و مالی از طریق اینترنت، برخی كاربران به دلیل عدم احساس امنیت در سیستم های تحت وب علاقه چندانی به تجارت های الكترونیكی و اینترنتی ندارند.
در چنین شرایطی یكی از فناوری هایی كه موجب سندیت بخشی به اسناد و اطلاعات الكترونیكی و در نتیجه افزایش میزان اعتماد كاربران به تجارت های الكترونیكی می شود، امضای دیجیتال است. امضای دیجیتال، تكنیكی مبتنی بر رمزنگاری است كه محیطی امن برای مبادلات تجاری اینترنتی فراهم می كند.
خلاء ناشی از فقدان امضای دیجیتال در مبادلات الكترونیكی بر لزوم كاربردی شدن این امضا به منظور تحقق اهداف دولت الكترونیك در كشور صحه می گذارد.


** امضای دیجیتال چیست

یك كارشناس فناوری اطلاعات در خصوص امضای دیجیتال به خبرنگار فناوری اطلاعات باشگاه خبری فارس «توانا» گفت: امضای دیجیتال گاهی با برداشت عام این نام و با آنچه در سیستم‌های اتوماسیون اداری جریان دارد اشتباه گرفته می شود. آنچه به عنوان امضای دیجیتال در سیستم‌های اتوماسیون اداری از آن یاد می شود عكس گرفتن از امضا و كپی كردن آن پای نامه‌ها و اسناد است.
پیام گودرزی ادامه داد: امضای دیجیتال یك مجموعه كد، یا به بیان واضح تر یك كلید اختصاصی و یك كلید عمومی است كه به نام یك فرد مشخص ثبت شده است.
كلید عمومی‌ شامل نام كاربری(USER NAME) و كلمه عبور(PASSWORD) است كه برای ورود به سیستم استفاده می‌شود و كلید خصوصی كلیدی است كه در سخت افزار امضای دیجیتال موجود است و فقط صاحب امضا به این دو كلید دسترسی دارد.
وی با اشاره به بالابودن میزان امنیت این امضا تاكید كرد: به هنگام استفاده از امضای دیجیتال، كاربر ابتدا USER NAME و PASSWORD كلید عمومی را وارد می كند و سپس سیستم نرم‌افزاری برای احراز هویت صاحب امضا به سخت افزار امضا مراجعه می‌كند. اگر كلید خصوصی در سخت افزار موجود بود هویت كاربر و صاحب امضا تایید می شود. به این ترتیب فقط فردی كه نام كاربری و كلمه عبور كلید عمومی و كلید خصوصی را در اختیار داشته باشد به عنوان صاحب امضا شناخته می شود.

**سخت افزار امضای دیجیتال

بنابراین گزارش، سخت افزار مورد نیاز امضای دیجیتال یك مدیا(MEDIA) است و "توكن " نام دارد. این مدیا می‌تواند یك توكن شبیه فلش مموری (flash memory) یا یك small cart كارت كوچك كه از نظر ظاهر مشابه كارت های عابر بانك است باشد كه امضا به این سخت‌افزار منتقل می‌شود.

** مزایای امضای دیجیتال

این كارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به مزایای استفاده از امضای دیجیتال گفت: در دنیای اینترنت امكان هك شدن و تغییر در اطلاعات حتی در حین ارسال نیز وجود دارد. یكی از مزایای امضای دیجیتال امكان رمزگذاری اطلاعات (Hashing) است. با استفاده از این امضا اطلاعات در حین ارسال و دریافت به صورت رمز به سرور مربوطه منتقل می شود كه برای سرور قابل تشخیص است.
وی خاطر نشان كرد: در چنین مواقعی حتی اگر فایل مربوطه در مسیر انتقال از مبداء به مقصد دستكاری و هك شده باشد سرور با تشخیص خطا به مخدوش شدن اطلاعات ارسالی پی می‌برد.

** امضای دیجیتال در ایران

به گزارش فارس، در ایران با تصویب سند راهبردی "امنیت فضای تبادل اطلاعات " برنامه ریزی برای ایجاد زیرساخت و كاربردی كردن امضای دیجیتال در دستور كار قرار گرفت و مجوز راه اندازی "مركز صدور امضای دیجیتال تجاری " برای وزارت بازرگانی و "مركز صدور امضای دیجیتال بانكی " برای بانك مركزی از سوی "شورای سیاست گذاری مركز صدور گواهینامه دیجیتال " صادر شد.
با گذشت نزدیك به یك سال از راه اندازی اولین "مركز صدور گواهی امضای دیجیتال تجاری " در وزارت بازرگانی، هنوز بانك مركزی اقدام به راه اندازی این مركز برای بانك ها نكرده است.
این گزارش حاكی است طبق تازه ترین اظهارنظرها در ماه جاری، یك عضو هیات مدیره بانك ملی با ابراز تاسف از عدم راه اندازی امضای دیجیتال برای مبادلات مالی آنلاین، تاكید كرد: حفظ اطلاعات و ایجاد امنیت از شروط اولیه مبادلات تجاری از طریق اینترنت و موبایل است تا ضمن اطمینان خاطر از محفوظ ماندن اطلاعات مشتریان بتوانند به راحتی از سرویس های الكترونیكی استفاده كنند.
برات قنبری با اشاره به آمار 100 هزار نفری مشتریان خدمات اینترنتی سبا ابراز امیدواری كرد به زودی و با راه اندازی امضای دیجیتال مشتریان سیستم بانكی از انواع سرویس های مطمئن در فضای اینترنت و موبایل برخوردار شوند.

** داشتن امضای دیجیتال از كجا؟

طبق قوانین و استانداردهای بین المللی در هر كشور یك یا چند مركز به نام CA برای صدور امضای دیجیتال وجود دارد.
براساس این گزارش، هم اكنون در ایران یك مركز CA در مجموعه وزارت بازرگانی مجوز صدور امضای دیجیتال برای بازرگان را دارد. متقاضی دریافت امضای دیجیتال می تواند یك بازرگان یا مدیر عامل شركت باشد كه باید به نمایندگی از شركت‌های متبوع خود برای دریافت این امضا به مركز CA مراجعه كند.
براساس مسائل امنیتی و استاندارد‌های بین المللی لازم است متقاضی امضا برای تكمیل یك سری اطلاعات و فرم‌های مربوطه شخصا در مركز CA حاضر شود. این امضا درحضور شخص به توكن( سخت افزار) منتقل و به متقاضی تحویل داده می‌شود.
اما به دلیل اینكه مراجعه حضوری همه متقاضیان در سراسر كشور به مركز CA شهر تهران از لحاظ وقت و هزینه مشكلاتی را در پی دارد، به همین دلیل مركز CA اقدام به راه اندازی مراكزی با مجوز ارائه امضای دیجیتال در سازمان های بازرگانی استان های كشور كرده است.

* سابقه اجرای طرح امضای دیجیتال

برای اولین بار در كشور استفاده از امضای دیجیتال با دستور وزیر بازرگانی دولت نهم در ثبت سفارش واردات كالا الزامی شد و در سال گذشته، به مدت یك سال به صورت پایلوت به اجرا در آمد.
مدیركل دفتر نوسازی و تحول اداری سازمان توسعه تجارت در گفت وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات باشگاه خبری فارس «توانا» گفت: طی یك سال گذشته حدود 4 هزار بازرگان با سیستم ثبت سفارش و توكن كار كردند و اكثر قریب به اتفاق این بازرگانان در سال جاری برای تمدید این امضا به صورت داوطلبانه مراجعه كردند زیرا فایده استفاده از این امضا در محیط آن لاین را درك كرده و خواهان اجرای دوباره این طرح شدند.
غلامرضا مقیمی، پیش تر از شروع اجرای پایلوت امضای دیجیتال از اول شهریور ماه در چهار استان آذربایجان شرقی، هرمزگان، یزد و خراسان رضوی كشور خبر داده بود.
وی با اشاره به الزامی شدن استفاده از امضای دیجیتال تاكید كرده بود: از اول شهریورماه در چهار استان مذكور بازرگانانی كه امضای دیجیتال دریافت نكرده باشند، نمی توانند با سیستم ثبت سفارش دهند و این كار منوط به دریافت امضای دیجیتال خواهد بود.
بنابراین گزارش، با توجه به اینكه حجم تبادلات الكترونیكی ایران در حوزه تجارت در مقایسه با آمارهای جهانی رقم ناچیزی را به خود اختصاص داده است و در حالی كه قسمتی از زیر ساخت های امضای الكترونیك در كشور مهیا شده است، انتظار می رود در زمینه فرهنگ سازی، كاربردی شدن امضای دیجیتال و حركت به سمت اهداف دولت الكترونیك موضوع با جدیت و سرعت عمل بیشتری از سوی مسوولان پیگیری شود.

منبع : شبکه فناوری اطلاعات ایران
نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


مدیر


خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

آصف رحیمی کشکولی
مطالب اخیر
جستجو

آمار بازدید
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
x

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic