تبلیغات
arksys - CCNA : برنامه ریزی و طراحی شبكه ( بخش هفتم )
arksys
*** با هم باشیم تا بتوانیم ***
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره سایت


خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

مدیر سایت: آصف رحیمی کشکولی
مطالب اخیر
برچسبها
آنچه تاكنون گفته شده است :
 • بخش اول  برنامه ریزی و طراحی   : طراحی یك شبكه محلی ساده با استفاده از فناوری سیسكو
 • بخش دوم      برنامه ریزی و طراحی   : طراحی یك مدل آدرس دهی IP منطبق بر طرح شبكه
 • بخش سوم    برنامه ریزی و طراحی   : طراحی یك مدل آدرس دهی IP منطبق بر طرح شبكه
 • بخش چهارم  برنامه ریزی و طراحی   : انتخاب یك پروتكل روتینگ متناسب با نیازهای شبكه
 • بخش پنجم برنامه ریزی و طراحی   :مفاهیم اولیه پروتكل های روتینگ Distance-vector
 • بخش ششم برنامه ریزی و طراحی   :بررسی پروتكل RIP ، IGRP و پروتكل های تركیبی

پروتكل EIGRP دارای‌ مجموعه پتانسیل هائی است كه آن را با سایر پروتكل های روتینگ نظیر  IGRP  كاملا" متمایز می نماید . برخی از این ویژگی ها عبارتند از :

 • حمایت از IP ، IPX و AppelTalk از طریق  PDM  ( برگرفته شده از Protocol-Dependent Modules )
 • تشخیص كارآمد همسایگان
 • ارتباط از طریق RTP ( برگرفته شده از Reliable Transport Protocol )
 • انتخاب بهترین مسیر از طریق DUAL  (برگرفته شده از diffusing update algorithm )
 • حمایت از چندین سیستم خودمختار ( AS )
 • حمایت از خلاصه سازی و VLSM ( برگرفته شده از  Variable Length Subnet Masking )

در ادامه به بررسی هر یك از ویژگی های فوق خواهیم پرداخت .

 ماژول های وابسته به پروتكل (Protocol-Dependent Modules)
یكی از ویژگی های جالب پروتكل EIGRP ، حمایت آن از روتینگ چندین پروتكل لایه شبكه نظیر IPX ، IP و AppelTalk است .  پروتكل IS-IS ( برگرفته شده از Intermediate System-to-Intermediate System ) تنها پروتكل روتینگ نزدیك به پروتكل EIGRP است كه از چندین پروتكل لایه شبكه حمایت می نماید . با این تفاوت كه پروتكل فوق صرفا" از IP و CLNS ( برگرفته شده از Connectionless Network Service) حمایت می نماید .
EIGRP با بكارگیری پتانسیلی با نام  PDM ( برگرفته شده از protocol-dependent modules  ) از پروتكل های مختلف لایه شبكه حمایت می نماید . هر PDM پروتكل EIGRP ، مجموعه ای جداگانه از جداول حاوی اطلاعات روتینگ را نگهداری می نماید كه در ارتباط با یك پروتكل خاص بكارگرفته می شوند . این بدان معنی است كه EIGRP  برای هر یك از  پروتكل ها یك جدول جداگانه را نگهداری می نماید ( نظیر  جداول IP/EIGRP ، IPX/EIGRP و AppelTalk/EIGRP ) .

تشخیص همسایگان
قبل از این كه روترهای EIGRP تصمیم به مبادله مسیرها با یكدیگر نمایند ، می بایست همسایگان خود را شناسائی نمایند . برای ایجاد رابطه همسایگی می بایست شرایط زیر وجود داشته باشد : 

 • دریافت Hello و یا ACK ( برگرفته شده از acknowledgment )
 • تطبیق شماره سیستم خودمختار (AS
 • متریك یكسان

پروتكل های Link-state علاقه مند به استفاده از پیام های Hello برای ایجاد رابطه همسایگی می باشند چراكه آنها معمولا" اقدام به ارسال اطلاعات بهنگام مسیرها بطور ادواری نمی نمایند و می بایست با بكارگیری مكانیزم هائی خاص قادر به تشخیص همسایگان خود بطور پویا ( تشخیص یك همسایه جدید و یا خروج از لیست همسایگان )  باشند . برای برقراری رابطه همسایگی ، روترهای EIGRP می بایست بطور پیوسته پیام هائی موسوم به Hello را از همسایگان خود دریافت نمایند .
روترهای EIGRP كه به نواحی خودمختار (AS ) مختلفی وابسته می باشند بطور اتوماتیك اطلاعات روتینگ را بین خود به اشتراك نمی گذارند و به عنوان همسایه تلقی نمی گردند . سیاست فوق مزایای متعددی را به دنبال خواهد داشت ( خصوصا"  زمانی كه از پروتكل EIGRP در شبكه های بزرگ استفاده می گردد ) . در چنین مواردی ، حجم اطلاعات روتینگ منتشر شده در بین یك ناحیه خود مختار خاص كاهش پیدا می نماید . تنها نكته قابل تامل در این رابطه ، لزوم توزیع مجدد  بین نواحی خود مختار بطور دستی است .
زمانی كه EIGRP یك همسایه جدید را تشخیص می دهد و قصد ایجاد یك رابطه همسایگی با آن را از طریق مبادله پیام های Hello دارد ، تمامی اطلاعات روتینگ خود را در اختیار آن قرار می دهد ( تنها حالتی كه تمامی اطلاعات جدول روتینگ ارسال می گردد ) . زمانی كه این اتفاق می افتد ، هر یك از آنها تمامی جداول روتینگ خود را برای دیگری منتشر می نماید . پس از این كه هر یك از آنها از مسیرهای همسایه خود آگاهی یافت ، صرفا" تغییرات در جدول روتینگ بین آنها مبادله می گردد  .
زمانی كه روترهای EIGRP اطلاعات بهنگام را از همسایگان خود دریافت می نمایند ، آنها را در یك جدول توپولوژی محلی ذخیره می نمایند . این جدول حاوی تمامی مسیرهای شناخته شده از تمامی همسایگان شناخته شده است و از آن به عنوان مواد خام انتخاب بهترین مسیر و استقرار آن در جدول روتینگ استفاده می گردد .

ارتباط از طریق RTP  
EIGRP از یك پروتكل اختصاصی با نام RTP  ( برگرفته شده از Reliable Transport Protocol  )  به منظور مدیریت مبادله پیام بین روترهائی كه بر اساس EIGRP با یكدیگر گفتگو می كنند ، استفاده می نماید . 
یكی از ویژگی های مهم پروتكل RTP  ، قابلیت اطمینان به آن است . شركت سیسكو  مكانیزمی را طراحی نموده است كه  به كمك آن بتواند پیام های  multicast و  unicast بهنگام سازی را با سرعت  توزیع و وضعیت دریافت داده توسط گیرنده را پیگیری نماید .
زمانی كه EIGRP ترافیك multicast را ارسال می  نماید از آدرس 0 . 0. 0 . 224  كلاس D  استفاده می نماید . همانگونه كه اشاره گردید هر روتر EIGRP نسبت به همسایگان خود آگاهی داشته و برای هر پیام multicast كه ارسال می نماید ، لیستی از همسایگان را كه به آن پاسخ می دهند نگهداری می نماید . در صورتی كه EIGRP پاسخی را از یك همسایه دریافت نكند ، در تلاشی مجدد برای آن یك پیام unicast را ارسال می نماید . در صورتی كه پس از 16 مرتبه تلاش پاسخی از همسایه دریافت نگردد ، این فرضیه به اثبات می رسد كه همسایه از بین رفته است . به فرآیند فوق reliable multicast گفته می شود .
روترها برای رهگیری اطلاعات ارسالی خود به آنها یك شماره ترتیب را نسبت می دهند . با استفاده از روش فوق ، امكان تشخیص اطلاعات قدیمی ، تكراری و یا خارج از ترتیب فراهم می گردد .
قابلیت انجام این گونه عملیات بسیار حائز اهمیت است چراكه EIGRP یك پروتكل آرام است كه در زمان راه اندازی، بانك های اطلاعاتی روتینگ خود را با همسایگان مبادله و در ادامه و به منظور حفظ سازگاری بانك اطلاعاتی در طول زمان ، صرفا" اقدام به مبادله تغییرات می نماید . از دست دادن دائمی هر گونه بسته اطلاعاتی و یا پردازش بر روی بسته های اطلاعاتی بیهوده می تواند خرابی بانك اطلاعاتی روتینگ را به دنبال داشته باشد . 

استفاده از الگوریتم DUAL  برای انتخاب بهترین مسیر 
EIGRP از الگوریتم DUAL  (برگرفته شده از diffusing update algorithm ) برای انتخاب و نگهداری بهترین مسیر به هر شبكه راه دور استفاده می نماید . الگوریتم فوق دارای ویژگی های زیر است :

 • backup از مسیرها
 • حمایت از VLSMs
 • بازیافت پویای مسیر
 • درخواست از همسایگان برای گزینش مسیرهای ناشناخته دیگر
 • ارسال درخواست برای یك مسیر جایگزین در صورت عدم یافتن مسیر 

EIGRP با بكارگیری الگوریتم DUAL توانسته است سریعترین زمان همگرائی در بین سایر پروتكل های روتینگ را دارا باشد . سرعت همگرائی بالای EIGRP به دو عامل اساسی زیر بستگی دارد:

 • عامل اول : روترهای EIGRP یك نسخه از تمامی مسیرهای همسایگان خود را نگهداری می نمایند تا بتوانند از آن برای محاسبه cost هر شبكه راه دور استفاده نمایند . در صورت بروز مشكل برای بهترین مسیر ،محتویات جدول توپولوژی به منظور انتخاب بهترین مسیر جایگرین بررسی می گردد .  

 • عامل دوم : در صورتی كه یك مسیر جایگزین مناسب در جدول محلی توپولوژی وجود نداشته باشد ، روترهای EIGRP  به سرعت از همسایگان خود برای یافتن یك مسیر مناسب درخواست كمك می نمایند . 

همانگونه كه اشاره گردید ، ایده ارسال پیام های Hello ، تشخیص سریع همسایگان جدید و همسایگانی خارج شده از لیست همسایگان است .
RTP ، مكانیزمی مطمئن برای حمل پیام ها را ارائه می نماید و DUAL  با استناد به مكانیزم فوق ، مسئولیت انتخاب و نگهداری اطلاعات در رابطه با بهترین مسیرها را برعهده دارد .  

چندین ناحیه خودمختار
EIGRP از شماره نواحی خود مختار ( ASNs ) برای شناسائی مجموعه ای از روترهائی كه اطلاعات روتینگ را بین خود به اشتراك می گذارند ، استفاده می نماید . صرفا" روترهائی كه دارای ASN ( برگرفته شده از autonomous system numbers  ) مشابه می باشند ، مسیرها را به اشتراك می گذارند . با استفاده از رویكرد فوق در شبكه های بزرگ ، به معظل جداول مسیر و توپولوژی پیچیده كه كاهش سرعت همگرائی شبكه را به دنبال خواهد داشت، خاتمه داده می شود .
با تقسیم شبكه به چندین ناحیه خودمختار جداگانه EIGRP  ، درصد بسیار زیادی از تبعات منفی مدیریت و نگهداری یك شبكه بزرگ كاهش می یابد. هر ناحیه خود مختار شامل مجموعه ای از روترهای همجوار است كه اطلاعات مسیرها را بین خود به اشتراك گذاشته و با توزیع مجدد آنها زمنیه استفاده از اطلاعات فوق بین نواحی خودمختار جداگانه نیز فراهم می گردد .
استفاده از توزیع مجدد در EIGRP ، بیانگر یك ویژگی جالب دیگر از این پروتكل است . معمولا" AD ( برگرفته شده از  administrative distance ) مسیرهای  EIGRP معادل 90 در نظر گرفته می شود . این موضوع صرفا" برای مسیرهائی كه از آنها به عنوان مسیرهای داخلی EIGRP نام برده می شود صادق می باشد . این گونه مسیرها ، مسیرهائی هستند كه از درون یك ناحیه خودمختار خاص و توسط روترهای EIGRP كه جملگی عضو یك سیستم خود مختار مشابه می باشند، سرچشمه می گیرند .
مسیرهای خارجی EIGRP ، نوع دیگری از مسیرها می باشند كه دارای AD  معادل 170 می باشند كه خیلی هم خوب نیست . این گونه مسیرها ، در جداول مسیر EIGRP بطور دستی و یا توزیع مجدد اتوماتیك قرار می گیرند و شبكه هائی را مشخص می نمایند كه در خارج از سیستم خود مختار EIGRP می باشند  .

 حمایت از VLSMs و خلاصه سازی
EIGRP به  عنوان یكی از پروتكل های روتینگ classless ، از VLSMs حمایت می نماید . حمایت از ویژگی VLSM بسیار حائز اهمیت است چراكه با استفاده از پتانسیل فوق امكان نگهداری فضای آدرس دهی از طریق subnet mask فراهم می گردد ( نظیر استفاده از 30 بیت subnet mask برای شبكه های point-to-point )  .
با توجه به این كه  subnet mask به همراه هر مسیر بهنگام نیز ارسال می گردد ، این امكان برای پروتكل EIGRP فراهم می گردد كه از زیر شبكه های ناپیوسته نیز حمایت نماید . بدین ترتیب ، طراحان شبكه های كامپیوتری در زمان طراحی یك شبكه IP دارای انعطاف بیشتری می باشند .
یك شبكه ناپیوسته دارای دو شبكه classful  است كه از طریق یك شبكه با كلاس متفاوت به یكدیگر متصل شده اند . شكل 1 ، یك شبكه ناپیوسته را نشان می دهد . 

شبكه ناپیوسته
شكل 1 : شبكه ناپیوسته


در شكل فوق دو زیر شبكه به آدرس های 0 . 10 . 16 . 172 و 0 . 20 . 16 . 172 از طریق یك شبكه 0 . 1 . 3 . 10 به یكدیگر متصل شده اند . هر روتر این گونه فكر می كند كه دارای تمامی شبكه كلاس B  با آدرس 0 . 0. 16 . 172 و به صورت پیش فرض است .
EIGRP ، همچنین از ایجاد دستی خلاصه ها بر روی هر روتر EIGRP حمایت می نماید . این كار كاهش اندازه جدول مسیر را به دنبال خواهد داشت  . EIGRP ، بطور اتوماتیك شبكه ها را  در محدوده های  classful  مربوطه  خلاصه می نماید . 

در بخش هشتم به بررسی پروتكل های روتینگ link state نظیر OSPF خواهیم پرداخت


منبع :سایت شرکت سخاروش
نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 7 آبان 1388
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار سایت
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی