www.arksys.ir
*** با هم باشیم تا بتوانیم *** ما کرونا را شکست خواهیم داد***
 
 
CCNA ( برگرفته از  Cisco Certified Network Associate  )  اولین مدرك معتبر شركت سیسكو در رابطه با شبكه است كه می توان آن را پیش نیاز سایر مدارك این شركت در نظر گرفت . علاقه مندان به دریافت این مدرك می بایست توانائی خود را در چهار زمینه زیر افزایش دهند :
 • برنامه ریزی و طراحی
 • پیاده سازی و عملیات
 • اشكال زدائی
 • فناوری

در بخش برنامه ریزی و طراحی می بایست بر روی موارد زیر متمركز و دانش خود را افزایش داد .

 • طراحی یك شبكه محلی ساده با استفاده از فناوری سیسكو
 • طراحی یك مدل آدرس دهی IP منطبق بر طراحی شبكه
 • انتخاب یك پروتكل روتینگ مناسب
 • طراحی یك ارتباط بین شبكه ای ساده با استفاده از فناوری سیسكو
 • پیاده سازی یك لیست دستیابی منطبق بر نیاز كاربران
 • انتخاب سرویس های WAN منطبق بر نیاز مشتریان 

بخش عمده ای از آزمون CCNA ، صرفا" مربوط به پیكربندی دستگاه های شبكه ای نمی باشد و به مواردی قبل از پیكربندی و اشكال زدائی اشاره دارد . در مجموعه مطالبی  كه بدین منظور آماده و بر روی سایت منتشر خواهد شد به بررسی مسائلی‌  نظیر فرآیند طراحی شبكه ، اتخاذ تصمیم در خصوص استفاده از دستگاه های شبكه ای ، آدرس دهی IP و انتخاب پروتكل های روتینگ خواهیم پرداخت . 

بخش اول : طراحی یك شبكه محلی ساده با استفاده از فناوری سیسكو
شبكه های محلی ( LAN ) اساس كار هر نوع ارتباط بین شبكه ای می باشند . در واقع یك ارتباط بین شبكه ای ، ماحصل اتصال مجموعه ای از شبكه های محلی به یكدیگر است . برای ایجاد یك شبكه محلی می توان از مجموعه ای دستگاه های شبكه ای ( نظیر سوئیچ ، روتر و هاب ) و فناوری استفاده نمود . با استفاده از دستگاه های فوق ، می توان هاست های متعددی را به یكدیگر متصل و یك شبكه محلی را ایجاد نمود . در ادامه و در صورت ضرورت می توان یك شبكه محلی را به شبكه محلی دیگر متصل تا یك ارتباط بین شبكه ای ایجاد گردد .
تعداد شبكه ها و ضرورت استفاده از آنها در سالیان اخیر به شدت رشد یافته است . شبكه های امروزی می بایست به منظور تامین طیف گسترده ای از خواسته ها نظیر اشتراك داده و یا چاپگر و درخواست هائی خاص نظیر ویدئو كنفرانس دارای سرعتی قابل قبول و مناسب باشند . علاوه بر ضرورت به اشتراك گذاشتن منابع بر روی یك شبكه این نیاز بیش از گذشته احساس می شود كه بتوان شبكه های  متعددی را به یكدیگر متصل تا كاربران آنها بتوانند از منابع موجود بر روی هر شبكه استفاده نمایند .
همواره این احتمال وجود دارد كه مجبور شویم یك شبكه بزرگ را به چندین شبكه كوچكتر تقسیم نمائیم . چراكه به موازات رشد شبكه و افزایش ترافیك آن ، زمان پاسخ به كاربران بتدریج كاهش خواهد یافت . افزایش ترافیك و یا شلوغی شبكه ( Congestion ) یكی از مسائل مهم در شبكه های كامپیوتری است كه عوامل مختلفی در ایجاد آن موثر می باشند :

 • وجود هاست های فراوان در یك broadcast domain
 • Broadcasts بیش از اندازه
 • Multicasting
 • پهنای باند كم و نارسا
 • استفاده از هاب برای ارتباطات شبكه
 • وجود حجم بالائی از ترافیك ARP و یا IPX (پروتكل روتینگ شركت ناول كه نظیر IP است ولی به شدت پرحرف ! است )

برای حل مشكلات فوق و كاهش بار ترافیكی شبكه می توان یك شبكه بزرگ را به چندین شبكه كوچكتر تقسیم نمود . به این كار segmentation گفته می شود و برای تحقق آن از روتر ، سوئیچ و bridge استفاده می گردد .

روتر
از روترها برای اتصال شبكه ها و مسیریابی بسته های اطلاعاتی از یك شبكه به شبكه دیگر استفاده می گردد . روترها به صورت پیش فرض باعث تفكیك broadcast domain می گردند . به مجموعه ای از دستگاه های موجود بر روی یك شبكه كه به broadcast ارسالی بر روی سگمنت گوش می دهند ، broadcast domain  گفته می شود . تفكیك broadcast domain در یك شبكه بسیار حائز اهمیت است چراكه پس از ارسال broadcast توسط یك هاست و یا سرویس دهنده ، هر دستگاه موجود در شبكه می بایست آن را دریافت و پردازش نماید . در صورت استفاده از روتر ، زمانی كه اینترفیس آن یك broadcast را دریافت می نماید ، می تواند آن را بدون نیاز فورواردینگ به شبكه دیگر ، دور بیاندازد .
با این كه روترها به صورت پیش فرض به عنوان دستگاه هائی جهت تفكیك broadcast domain مطرح و شناخته شده می باشند ولی لازم است به این نكته مهم نیز توجه گردد كه روترها قادر به تفكیك collision domains نیز می باشند .
برای كاهش ازدحام و یا شلوغی شبكه توسط روتر از روش های متعددی استفاده می گردد:

 • روترها به صورت پیش فرض broadcast را فوروارد نمی نمایند ( سوئیچ  و bridge این كار را انجام نمی دهند ) .

 • روترها قادر به فیلترینگ شبكه بر اساس اطلاعات لایه سه می باشند ( مبتنی بر آدرس های IP ) . سوئیچ و bridge این كار را انجام نمی دهند .

از روترها در شبكه برای تامین اهداف زیر استفاده می گردد :

 • سوئیچینگ بسته های اطلاعاتی
 • فیلترینگ بسته های اطلاعاتی
 • ارتباطات بین شبكه ای
 • انتخاب مسیر و یا مسیریابی

سوئیچ
از سوئیچ های LAN برای ارتباطات بین شبكه ای استفاده نمی‌گردد . در مقابل ،‌ از این نوع دستگاه های شبكه ای برای افزودن قابلیت های جدید به یك شبكه محلی استفاده می شود . مهمترین هدف از بكارگیری سوئیچ ، بهبود كاركرد شبكه های محلی ( بهینه سازی كارآئی) از طریق ارائه پهنای باند بیشتر برای كاربران شبكه است. سوئیچ ها نظیر روتر بسته های اطلاعاتی را به سایر شبكه ها فوروارد نمی نماید . در مقابل ، آنها صرفا" فریم ها را از یك پورت به پورت دیگر فوروارد می نمایند . سوئیچ ها نمی توانند فریم ها را بین شبكه ها فوروارد نمایند و صرفا" می توانند حامل فریم ها برای روترها باشند تا توسط روترها به سایر شبكه ها فوروارد گردند  .
به صورت پیش فرض ، سوئیچ ها باعث تفكیك ‍Collision domain در یك شبكه می شوند . Collision domain ، یك اصطلاح اترنتی است كه از آن به منظور تشریح سناریوی زیر در یك شبكه استفاده م‍ی گردد :

 • یك دستگاه خاص اقدام به ارسال یك بسته اطلاعاتی بر روی یك سگمنت شبكه می نماید و این تاكید را دارد كه سایر دستگاه های موجود در سگمنت به آن توجه نمایند و در همان زمان دستگاهی دیگر در شبكه سعی در ارسال داده می نماید. وضعیت فوق یك  collision را در سگمنت ایجاد می نماید .در زمان بروز collision ، هر دو دستگاه می بایست مجددا" و پس از طی یك زمان تصادفی اقدام به ارسال مجدد داده نمایند . بدیهی است كه ماهیت collision بگونه ای است كه در نهایت كاهش كارآئی یك شبكه را به دنبال خواهد داشت .

با توجه به این كه هاب صرفا"  یك collision domain و یك broadcast domain را ارائه می نماید ،‌ استفاده از آن كارآئی شبكه را به شدت كاهش می دهد . در اینچنین شبكه هائی ، هر هاست موجود در سگمنت به یكی از پورت های هاب متصل می گردد . در مقابل ، هر پورت موجود در یك سوئیچ  collision domain مربوط به خود را ارائه می نماید .
در واقع ، سوئیچ ها collision domain جداگانه ای را ایجاد می نمایند ولی صرفا" یك broadcast domain را ارائه می نمایند. روترها broadcast domain جداگانه ای را ایجاد می نمایند .

bridge
از واژه  bridging  قبل از پیاده سازی هاب و روتر ، استفاده می گردید . بنابراین طبیعی است كه برخی افراد از bridge به عنوان سوئیچ یاد كنند . در واقع ، سوئیچ و bridge دارای عملكردی مشابه  می باشند ( كلیات كار ) . دو دستگاه فوق ،  collision domain در یك شبكه محلی را تفكیك می نمایند . این بدان معنی است كه سوئیچ اساسا" یك bridge چندین پورت با قدرك اداراك بیشتری است . علی رغم وجود شباهت های زیاد بین سوئیچ و bridge ، تفاوت هائی نیز در این رابطه وجود دارد . به عنوان نمونه سوئیچ ها به منظور انجام وظایف خود دارای امكانات مدیریتی و قابلیت های پیشرفته ای می باشند . در اغلب موارد bridge صرفا" دارای یك ، دو و یا چهار پورت می باشد.   
 از bridge زمانی در شبكه استفاده می شود كه هدف كاهش collision در broadcast domain و افزایش collision domain در شبكه است . در چنین وضعیتی bridge  پهنای باند بیشتری را برای كاربران ارائه می نماید. یكی از مزایای اولیه bridging ، افزایش پهنای باند قابل دسترس بر روی یك سگمنت شبكه است ، چراكه با این كار تعداد دستگاه های موجود در یك collision domain كاهش می یابد .

استفاده از روتر ، سوئیچ و bridge در شبكه
شكل زیر نحوه استفاده از تجهیزات شبكه ای فوق را در یك شبكه فرضی نشان می دهد .  در شكل فوق سه شبكه فرضی ( شبكه متصل شده از طریق هاب در قسمت پائین شكل ، شبكه متصل شده از طریق سوئیچ در قسمت سمت چپ شكل و شبكه متصل شده از طریق bridge در قسمت بالای شكل ) از طریق روتر به یكدیگر متصل شده اند .
 

توضیحات :

 • همانگونه كه در شكل فوق مشاهده می نمائید از روتر در مركز شبكه استفاده شده است . علت این كار استفاده از فناوری های قدیمی تر نظیر هاب و bridge است . در صورتی كه  صرفا" از سوئیچ استفاده گردد ، در سناریوی فوق تغییرات عمده ای ایجاد خواهد شد .

 • در شبكه های جدید می توان سوئیچ را در مركز شبكه قرار داد و از روتر برای اتصال شبكه های منطقی به یكدیگر استفاده نمود .  در صورتی كه قصد پیاده سازی اینچنین شبكه هائی را داشته باشیم ، می بایست شبكه های محلی مجازی ( VLANs ) را ایجاد نمود .

 • در قسمت بالای شكل فوق از یك bridge استفاده شده است تا به كمك آن هر دو هاب به روتر متصل شوند . همانگونه كه در متن این مقاله اشاره گردید ، bridge باعث تفكیك collision domain می گردد ولی تمامی هاست های متصل شده به هر دو هاب همچنان در یك broadcast domain مشابه قرار می گیرند . همچنین ،  bridge فوق صرفا" دو collision domain را ایجاد كرده است . بنابراین هر دستگاه متصل شده به یك هاب در یك collision domain مشابه قرار می گیرد .

 • در قسمت پائین شكل فوق ، سه عدد هاب متصل شده به هم به روتر متصل شده اند . وضعیت فوق باعث ایجاد یك collision domain بزرگ و یك broadcast domain بزرگ می شود ( یك بهم ریختگی بزرگ ) .

 • بهترین شبكه متصل شده به روتر ،‌ شبكه متصل شده از طریق سوئیچ موجود در قسمت سمت چپ شكل فوق است . چرا ؟ چون هر پورت موجود بر روی سوئیچ باعث تفكیك collision domain می گردد. ولی این یك وضعیت مطلوب نمی باشد چون تمامی دستگاه ها همچنان در یك broadcast domain مشابه قرار داشته و  می بایست به تمامی broadcast ارسالی گوش فرا دهند و اگر broadcast domain خیلی بزرگ باشد ، كاربران  پهنای باند كمتری را داشته و می بایست broadcast بیشتری را  پردازش نمایند . ماحصل این وضعیت ، كاهش زمان پاسخ شبكه به كاربران خواهد بود .

 • بهترین شبكه ، شبكه ای است كه به درستی پیكربندی و منطبق بر نیاز یك سازمان باشد . سوئیچ ها به همراه روترها  زمانی كه به درستی در یك شبكه كنار هم قرار داده شوند ،  طراحی شبكه بهترین وضعیت ممكن را پیدا خواهد كرد .

 • در شبكه فوق ، نه  collision domain و سه broadcast domain  وجود دارد .

 • مشاهده broadcast domain در شكل فوق ساده است چراكه روتر به صورت پیش فرض broadcast domain را تفكیك می نماید و از آنجائی كه روتر فوق دارای سه اتصال است ، سه broadcast domain  ایجاد می گردد .

 • مشاهده collision domain در شكل فوق به سادگی broadcast domain نمی باشد. تمامی شبكه متصل شده از طریق هاب دارای یك collision domain  است .  شبكه متصل شده از طریق bridge شامل سه collision domain و شبكه متصل شده از طریق سوئیچ شامل پنج collision domain است ( یكی برای هر پورت سوئیچ ) . بنابراین در مجموع نه collision domain در شبكه فوق وجود دارد .

در بخش دوم به بررسی طراحی یك مدل آدرس دهی IP منطبق بر طراحی شبكه خواهیم پرداخت

منبع :سایت شرکت سخاروش

نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


مدیر


خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

آصف رحیمی کشکولی
مطالب اخیر
جستجو

آمار بازدید
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات