www.arksys.ir
*** با هم باشیم تا بتوانیم *** ما کرونا را شکست خواهیم داد***
 
 
استفاده از فن آوری های متعدد و درعین حال پویا در طراحی ، پیاده سازی و نگهداری شبكه های كامپیوتری ، افرادی را كه علاقه مند به فعالیت در این زمینه خصوصا" مدیریت شبكه های كامپیوتری می باشند دچار نوعی سردرگمی نموده است و همواره برای این طیف از علاقه مندان فعالیت در عرصه فن آوری اطلاعات و ارتباطات  سوالات فراوانی مطرح می گردد :
 • از كجا می بایست شروع كرد؟
 • به چه صورت می بایست ادامه داد ؟
 • دانش لازم برای فعالیت موثر در این عرصه چیست ؟
 • موثرترین مسیر برای حركت در این راه چیست ؟
 • رمز موفقیت افرادی كه این مسیر را در كوتاه ترین زمان طی نموده اند چیست ؟

در پاسخ به سوالات فوق و سایر مواردی كه ممكن است برای علاقه مندان فعالیت در این عرصه مطرح گردد ، می بایست به این نكته مهم اشاره گردد كه قطعا" می بایست موارد فراوانی را به صورت اصولی و ساختیافته فراگرفت و متناسب با تغییر در فن آوری های استفاده شده در شبكه های كامپیوتری ،‌ فرآیند یادگیری را بدون وقفه ادامه داد . یادگیری در این عرصه همانند بسیاری از زمینه های دیگر فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، فرآیندی مستمر و بدون توقف است . افرادی كه در این عرصه گام می نهند ، لازم است پیشاپیش شرایط روحی و جسمی مناسبی را در خود ایجاد و تقویت نمایند .
قطعا" در این مطلب نمی توانیم به تمامی سوالات فوق پاسخ دهیم ولی می توان به مواردی اشاره نمود كه می بایست به عنوان یك سیاست كلی یادگیری بر روی آنان متمركز گردید :

 •  مدل مرجع OSI : رفتار عناصر نرم افزاری و سخت افزاری موجود در یك شبكه منطبق بر مدل مرجع OSI است . بنابراین لازم است در ابتدا و قبل از هر چیز با این مدل به خوبی آشنا گردید . شناخت و آگاهی از نحوه عملكرد مدل مرجع OSI یكی از موارد حیاتی در دنیای شبكه های كامپیوتری است . اهمیت این موضوع به حدی است كه حتی  در برخی موارد برای مستندسازی یك شبكه كامپیوتری نیز از مدل مرجع OSI كمك گرفته می شود .
   

 • مفاهیم پروتكل TCP/IP : با توجه به نقش غیرقابل انكار پروتكل ها خصوصا" پروتكل TCP/IP در دنیای شبكه های كامپیوتری ، لازم است با این پروتكل به خوبی آشنا گردید . آشنائی با مفاهیمی همچون نحوه آدرس دهی ، نحوه ایجاد یك آدرس (بخش شبكه و بخش مربوط به host و سایر موارد دیگر  ) ، Subnetting  و gateway  از جمله موارد حیاتی در این زمینه می باشد .
   

 • پشته و یا Stacks : در این رابطه لازم است با نحوه پیاده سازی stack بر روی host آشنا گردید . همچنین ، آشنائی با هر یك از عناصر موجود در شبكه ( نظیر كارت شبكه ، درایورهای مربوط به هر یك از دستگاه ها ، سیستم عامل و سایر موارد دیگر ) نیز می بایست در دستور كار قرار گرفته تا اشكال زدائی شبكه با فرآیندی منطقی صورت پذیرد.
   

 • لایه دوم :‌ در این رابطه لازم است با نحوه عملكرد سوئیچ و تفاوت آن با هاب و روتر آشنا گردید . شناخت bridge و تفاوت بین یك collision domain و  یك broadcast domain  و در ادامه آشنائی با VLAN  نیز می بایست در دستور كار قرار گیرد .
   

 • روتینگ : در این رابطه لازم است با یك پروتكل روتینگ آشنا گردید .  پروتكل RIP به دلیل عدم پیچیدگی فراوان ، گزینه ای مناسب برای شروع است . هدف از آشنائی با پروتكل های روتینگ ، ایجاد بستر و زیرساخت مناسب آموزشی برای آشنائی با نحوه عملكرد روتر است  و این كه چگونه دستگاه فوق اطلاعات یك شبكه را در اختیار سایر شبكه ها قرار می دهد. بنابراین لازم نیست به صورت خیلی جدی و عمیق درگیر مفاهیم پیچیده روتینگ و الگوریتم های مربوطه شد . 
   

 • سرویس ها : سرویس ها در یك شبكه دارای جایگاهی بسیار مهم می باشند و لازم است با نقش سرویس هائی نظیر DNS ,DHCP و WINS آشنا گردید . بدیهی است نصب ، پیكربندی ایمن ، نگهداری و اشكال زدائی سرویس های فوق می بایست در دستور كار قرار گیرد .
   

 • استفاده مفید از منابع مرجع شبكه ای : در این رابطه لازم است از منابع مرجع شبكه ای به صورت اصولی استفاده نمود ( سایت whatis.com گزینه ای مناسب برای یافتن برخی از سوالات متداول و یا اصطلاحات پایه در خصوص شبكه های كامپیوتری است ) . پاسخ به سوالات و یا تشخیص و رفع اشكالات احتمالی ، می بایست مبتنی بر رویكردهای كاملا" علمی باشد حتی اگر لازم باشد در ابتدا از واژه ارزشمند " نمی دانم " استفاده نمود .
   

 • امنیت :‌ ایمن سازی و ایمن نگهداشتن یك شبكه كامپیوتری یكی از مهمترین وظایف مدیران شبكه در عصر حاضر محسوب می گردد. بنابراین لازم است كه اطلاعات خود را در زمینه امنیت خصوصا" نحوه عملكرد فایروال ها و سایر تكنولوژی های امنیتی نظیر VPN افزایش داد . همچنین ، آشنائی با authentication ، authorization و accounting و تفاوت بین هر یك از آنان نیز می بایست در دستور كار قرار گیرد.
   

 • خروجی : آگاهی از آخرین وضعیت پیكربندی و عملكرد یك دستگاه شبكه ای از جمله اقدامات حیاتی یك مدیر شبكه می باشد . بنابراین لازم است با نحوه دریافت اطلاعات در خصوص وضعیت هر یك از دستگاه های شبكه ای آشنا گردید . مثلا" در ارتباط با روتر و سوئیچ می توان از مجموعه دستورات مختلف show به منظور آگاهی از اطلاعات پیكربندی و نحوه عملكرد آنان استفاده نمود .
   

 • آشنائی با نحوه عملكرد برنامه ها و رویه های  درگیر در فرآیند ارتباطی :‌ در این رابطه لازم است از یك  زاویه دیگر و در ابعادی عمیق تر ، حركت داده ها از یك برنامه به برنامه دیگر بررسی گردد :
  یك برنامه بر اساس چه نوع ساختاری داده مورد نیاز خود را از یك برنامه دریافت می نماید ؟   ( segmented, packetized, framed و یا  routed )
  كامپیوتر چگونه از آدرس MAC یك بسته اطلاعاتی آگاه می گردد ؟  ( ARP )
  نحوه ایجاد یك فریم به چه صورت است ( MTU )
  سوئیچ برای فوروارد كردن یك بسته اطلاعاتی بر روی یكی از پورت های موجود از چه روشی استفاده می نماید ؟  ( FDB
  چگونه روتر یك اینترفیس را انتخاب می نماید ؟ ( جدول روتینگ ) 
  و ...

موارد فوق ، رویكردهای اساسی به منظور شكل گیری یك سیاست آموزشی برای علاقه مندان فعالیت در عرصه شبكه های كامپیوتری به عنوان مدیر شبكه را ترسیم می نماید . مدیرانی كه می بایست علاوه بر افزایش مستمر توانمندی خود ،  قادر به مدیریت پویای سایر منابع انسانی شاغل در مراكز شبكه به منظور نگهداری مطلوب یك شبكه كامپیوتری باشند . آموزش مستمر و هدفمند وجه اشتراك تمامی كاركنان شاغل در یك مركز شبكه ای است، چراكه مدیریت و راهبری مطلوب یك شبكه كامپیوتری بدون توجه به معیارهای علمی ، امری محال و دور از دسترس خواهد بود  كه پیامد آن از دست دادن منابع ارزشمند انسانی و غیرانسانی است .

نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


مدیر


خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

آصف رحیمی کشکولی
مطالب اخیر
جستجو

آمار بازدید
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic