www.arksys.ir
*** با هم باشیم تا بتوانیم *** ما کرونا را شکست خواهیم داد***
 
 
جمعه 3 مهر 1388 :: نویسنده : آصف رحیمی کشکولی
در یك شبكه كامپیوتری سرویس ها و خدمات متعددی از طریق سرویس دهندگان مختلف در اختیار سرویس گیرندگان قرار می گیرد . اختصاص پویای اطلاعات مربوط به آدرس دهی IP توسط سرویس دهنده DHCP ( برگرفته از Dynamic Host Configuration Protocol  ) ،  نمونه ای در این زمینه است. DHCP ، پس از پروتكل BOOTP مطرح و مهمترین هدف آن تامین اطلاعات مورد نیاز یك ایستگاه و یا سایر دستگاه های شبكه ای در ارتباط با پروتكل TCP/IP است . بدین منظور از سه روش متفاوت استفاده می گردد :
 • اختصاص اتوماتیك : در این روش سرویس دهنده DHCP یك آدرس دائم را به یك سرویس گیرنده نسبت می دهد .

 • اختصاص پویا : متداولترین روش استفاده از سرویس دهنده DHCP  در یك شبكه می باشد كه بر اساس آن سرویس دهنده یك آدرس را به صورت پویا در اختیار سرویس گیرنده قرار می دهد . آدرس نسبت داده شده به سرویس گیرنده بر اساس مدت زمان مشخص شده توسط سرویس دهنده DHCP  تعیین می گردد ( محدود و یا نامحدود )

 • اختصاص دستی : در این روش كه معمولا" توسط مدیران شبكه استفاده می گردد  ، یكی از آدرس های موجود در بانك اطلاعاتی سرویس دهنده DHCP  به صورت دستی به یك سرویس گیرنده و یا سرویس دهنده خاص نسبت داده می شود (  Reservations)  .

در صورتی كه پیكربندی پروتكل TCP/IP  بر روی یك كامپیوتر بگونه ای انجام شده  است كه كامپیوتر و یا دستگاه شبكه ای مورد نظر را ملزم به استفاده از خدمات سرویس دهنده DHCP می نماید ( تنظیمات انجام شده در صفحه Properties پروتكل TCP/IP )  ولی در عمل سرویس دهنده وجود نداشته باشد و یا سرویس گیرندگان قادر به برقراری ارتباط با آن نباشند و یا برای سرویس دهنده DHCP  مشكل خاصی ایجاد شده باشد ، تكلیف سرویس گیرندگان و متقاضیان استفاده از خدمات سرویس دهنده DHCP چیست ؟
در چنین مواردی سرویس گیرندگانی كه بر روی آنان یكی از نسخه های ویندوز ( به جزء ویندوز NT ) نصب شده است ، می توانند از APIPA (  برگرفته از Automatic Private IP Addressing   ) استفاده نمایند . با استفاده از سرویس فوق كه صرفا" در شبكه های كوچك قابل استفاده خواهد بود ( حداكثر 25 دستگاه موجود در شبكه ) ، هر یك از سرویس گیرندگان می توانند به صورت تصادفی یك آدرس IP  خصوصی را بر اساس مشخصات جدول زیر به خود نسبت دهند .
 

آدرس رزو شده توسط APIPA 

 169.254.0.1 TO 169.254.255.254

Subnet Mask

 255 . 255 . 0 . 0

و اما چند نكته در ارتباط با روش آدرس دهی APIPA :

 • زمانی كه یك سرویس گیرنده پاسخ مناسبی را از سرویس دهنده DHCP دریافت ننماید ، پس از مدت زمان كوتاهی یك آدرس تصادفی را از شبكه دریافت می نماید .

 • با توجه به این كه سرویس گیرنده به صورت كاملا" تصادفی یك آدرس IP را انتخاب می نماید ، همواره این احتمال وجود خواهد داشت كه یك كامپیوتر آدرسی را انتخاب نماید كه قبلا" توسط كامپیوتر دیگری استفاده شده باشد . برای حل این مشكل ، پس از انتخاب یك آدرس IP توسط سرویس گیرنده ، یك بسته اطلاعاتی broadcast شامل آدرس IP  توسط سرویس گیرنده در شبكه ارسال و بر اساس پاسخ دریافتی ، در خصوص نگهداری و یا آزادسازی آدرس IP تصمیم گیری می گردد.

 • اطلاعات ارائه شده توسط APIPA ، یك آدرس IP و یك Subnet mask می باشد و سایر اطلاعلاتی كه عموما" توسط سرویس دهنده DHCP ارائه می گردد را شامل نمی شود . مثلا" با استفاده از APIPA نمی توان آدرس  gateway پیش فرض را در اختیار سرویس گیرندگان قرار داد . بنابراین مبادله اطلاعات محدود به كامپیوترهای موجود در یك شبكه محلی كوچك می گردد كه تماما" دارای فضای آدرس دهی شبكه   0 . 0 . 254 . 169  می باشند . در صورت نیاز می بایست سایر اطلاعات لازم در ارتباط با پیكربندی پروتكل TCP/IP به صورت دستی مشخص گردد. 

 • سرویس گیرندگانی كه از APIPA استفاده می نمایند به صورت ادواری و در بازه های زمانی پنج دقیقه ، شبكه را به منظور وجود یك سرویس دهنده DHCP بررسی می نمایند . در صورتی كه سرویس دهنده DHCP در دسترس قرار بگیرد ، سرویس گیرنده یك درخواست را برای وی ارسال و اطلاعات مربوط به پیكربندی TCP/IP را از آن دریافت می نماید .

 • پتانسیل استفاده از APIPA به صورت پیش فرض بر روی تمامی نسخه های ویندوز فعال می باشد . برای غیرفعال نمودن آن می بایست تنظمیات ریجستری را تغییر داد:
  - اجرای برنامه Regedit
  - یافتن كلید زیر بر اساس نام در نظر گرفته شده برای كارت شبكه :

  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces

  - ایجاد یك DWORD Value  ( نام آن IPAutoconfigurationEnabled و مقدار آن صفر در نظر گرفته شود )
  - در صورتی بر روی كامپیوتر چندین آداپتور موجود است ،‌ می بایست مراحل فوق برای هر یك از آنان تكرار گردد .

نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


مدیر


خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

آصف رحیمی کشکولی
مطالب اخیر
جستجو

آمار بازدید
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic