www.arksys.ir
*** با هم باشیم تا بتوانیم *** ما کرونا را شکست خواهیم داد***
 
 
در بخش اول با عناصر سخت افزاری پایه نظیر هاب و سوئیچ كه از آنها به منظور ایجاد یك شبكه كامپیوتری استفاده می گردد ، آشنا شدیم . در این بخش ، با یكی دیگر از عناصر سخت افزاری مهم با نام روتر (Router ) آشنا خواهیم شد.

 اگر اخیرا" با شبكه های كامپیوتری آشنا شده اید ، احتمالا" تاكنون نام روتر را شنیده باشید  . ارتباطات Broadband اینترنت ، نظیر آنهائی كه از مودم های كابلی و یا مودم های DSL استفاده می نمایند، تقریبا" همواره نیازمند استفاده از یك روتر می باشند . وظیفه روتر ، ارائه ارتباط با اینترنت نیست . روتر مسئولیت انتقال بسته های اطلاعاتی از یك شبكه به شبكه دیگر را برعهده دارد . تاكنون روترهای مختلفی تولید و عرضه شده است . از روترهای ساده و ارزان قیمت كه از آنها به منظور ارتباط اینترنت در منازل و یا سازمان های كوچك استفاده می شود تا روترهای گرانقیمت كه از آنها در سازمان های بزرگ استفاده می گردد .  صرفنظر از قیمت و پیچیدگی ، عملكرد تمامی روترها مبتنی بر یك مجموعه اصول اساسی است .
در ادامه بر روی یك روتر ساده كه معمولا" از آن به منظور اتصال یك دستگاه كامپیوتر به یك اتصال Broadband اینترنت استفاده می شود ، متمركز خواهیم شد . همانگونه كه در بخش اول این مقاله اشاره گردید ، فرض ما بر این است كه مخاطبان این سری از مقالات ، علاقه مندانی هستند كه اخیرا" قدم در دنیای شبكه های كامپیوتری گذاشته اند . بنابراین، یك روتر ساده انتخاب شده است تا ضمن بررسی جایگاه آن در شبكه های كامپیوتری،  بتوانیم عملكرد آن را نیز تشریح نمائیم .
همانگونه كه اشاره گردید ، وظیفه روتر انتقال بسته های اطلاعاتی (packet ) از یك شبكه به شبكه ای دیگر است . در مواردی كه یك دستگاه كامپیوتر را به یك اتصال broadband اینترنت متصل می نمائیم ، در یك طرف اینترنت و در سمت دیگر یك دستگاه كامپیوتر را خواهیم داشت . با توجه به این كه وظیفه روتر انتقال ترافیك بین شبكه ها است و اینترنت یكی از آن شبكه ها است ، شبكه دیگر كجا است ؟ كامپیوتر متصل شده به روتر ، به عنوان یك شبكه ساده پیكربندی شده است .
در شكل های 1 و 2 یك روتر نمونه را از دو  زاویه متفاوت ( نمای جلو  و نمای پشت ) مشاهده می نمائیم .


شكل 1 : نمای جلو یك روتر نمونه

 
شكل 2 : نمای پشت یك روتر نمونه

در نمای جلو روتر ، چیز خاص و قابل ملاحظه ای مشاهده نمی گردد و شاید این تصویر برای آندسته از علاقه مندانی كه تاكنون یك روتر را مشاهده نكرده اند ، جالب و مفید باشد . در شكل 2 ، سه مجموعه پورت را مشاهده می نمائید . پورت سمت چپ ، محلی است كه از طریق آن برق به روتر متصل می گردد . پورت میانی ، یك پورت Rj-45 است كه از آن به منظور اتصال روتر به شبكه راه دور استفاده می گردد . در این مورد خاص ، از پورت فوق به منظور اتصال روتر به یك مودم كابلی و یا مودم DSL استفاده می گردد . توجه داشته باشید كه ارتباط اصلی با اینترنت را مودم فراهم می نماید .
در سمت راست شكل 2 ، چهار پورت Rj-45 مشاهده می گردد كه نظیر این نوع پورت ها را می توان در سایر دستگاه های شبكه ای نظیر هاب و یا سوئیچ نیز مشاهده نمود . از پورت های RJ-45 در هاب و یا سوئیچ به منظور اتصال كامپیوترها به شبكه استفاده می گردد . پورت های فوق بر روی روتر نیز دارای عملكردی مشابه می باشند . با استفاده از روتر فوق می توان چهار دستگاه كامپیوتر را به شبكه متصل نمود .
همانگونه كه اشاره گردید ، وظیفه روتر انتقال بسته های اطلاعاتی از یك شبكه به شبكه دیگر است و در این روتر خاص ، اینترنت بیانگر یك شبكه و كامپیوتر نشاندهنده شبكه دوم است . 

نحوه عملكرد روتر
به منظور آشنائی با نحوه عملكرد روتر ، لازم است كه در ابتدا با پروتكل TCP/IP بیشتر آشنا شویم .
هر دستگاه متصل شده به یك شبكه TCP/IP ،‌ دارای یك آدرس منحصربفرد IP است كه به اینترفیس شبكه آن نسبت داده می شود . آدرس IP  یك عدد سی و دو بیتی است كه به صورت چهار عدد ( octet ) كه توسط نقطه از یكدیگر جدا می شوند  ،‌ نمایش داده می شود . IP: 192.168.0.1 یك نمونه آدرس IP است .
آدرس IP را می توان با آدرس یك خیابان مقایسه نمود . فرض كنیم آدرس هر خیابان شامل یك عدد و نام خیابان باشد .عدد ، مشخص كننده یك ساختمان خاص در خیابان است . یك آدرس IP نیز به روشی مشابه كار می كند . آدرس IP به دو بخش شماره شبكه و شماره یك دستگاه تقسیم می گردند . در صورت مقایسه یك آدرس IP با آدرس یك خیابان ، می توان اینگونه تصور نمود كه شماره شبكه همانند نام خیابان و شماره دستگاه همانند شماره منزل است . شماره شبكه نشاندهنده شبكه ای است كه دستگاه در آن قرار دارد و شماره دستگاه یك شماره شناسائی در شبكه را برای دستگاه مورد نظر مشخص می نماید .
شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد كه چگونه مشخص می گردد كه شماره شبكه تمام و شماره دستگاه شروع شده است ؟ این وظیفه subnet mask است .  subnet mask به كامپیوتر می گوید كه كجا بخش شماره شبكه یك آدرس IP پایان و از كجا شماره دستگاه شروع می شود . بررسی جامع subnetting خارج از حوصله این مقاله است و در مقاله ای جداگانه به تشریح آن خواهیم پرداخت .
یك subnet mask ، شباهت زیادی به یك آدرس IP دارد و به صورت چهار عدد ( octet ) كه توسط نقطه از یكدیگر جدا شده اند ، نمایش داده می شود . subnet :255.255.255.0 یك نمونه در این زمینه می باشد .
در این مثال خاص ، سه عدد اول ( كه به آنان octet گفته می شود ) هر یك معادل 255 و آخرین عدد معادل صفر می باشد . عدد 255 ، نشاندهنده این موضوع است كه تمامی بیت ها در مكان مربوطه در آدرس IP بخشی از شماره شبكه می باشند . عدد صفر نشناندهنده این موضوع است كه هیچكدام از بیت ها در مكان های مورد نظر در آدرس IP بخشی از شماره شبكه نبوده و تمامی آنها متعلق به شماره دستگاه می باشند .
برای روشن شدن مطلب ، اجازه دهید ادامه كار را با یك مثال دنبال نمائیم . فرض كنید دارای یك دستگاه كامپیوتر با آدرس IP:192.168.1.1 و subnet:255.255.255.0 باشیم . در مثال فوق ،  سه عدد اول ( octet ) مربوط به subnet معادل 255 می باشند . این بدان معنی است كه سه octet اول آدرس IP ، جملگی مربوط به شماره شبكه می باشند . بنابراین بخش شماره شبكه آدرس IP فوق ، معادل network number : 192.168.1.x خواهد بود .
تمامی دستگاه های موجود در یك شبكه ، یك شماره شبكه را به اشتراك می گذارند . مثلا" اگر شماره شبكه كامپیوترهای متصل شده به روتر نشان داده شده در شكل 2 ، معادل network number : 192.168.1.x باشد ، آدرس IP چهار كامپیوتر  موجود در شبكه عبارتند از :

  • 192.168.1.1

  • 192.168.1.2

  • 192.168.1.3

  • 192.168.1.4

همانگونه كه مشاهده می گردد ، هر كامپیوتر موجود  بر روی شبكه محلی ، از یك شماره شبكه یكسان و یك شماره دستگاه متفاوت استفاده می نماید  . هر كامپیوتر به منظور مبادله اطلاعات با سایر كامپیوترها از آدرس IP آن كامپیوتر ( به عنوان یك مرجع ) استفاده می نماید . مثلا" در این مثال خاص ، كامپیوتری با آدرس IP:192.168.1.1 به سادگی قادر به ارسال داده به كامپیوتری با آدرس IP:192.168.1.3 می باشد ،‌ چراكه هر دو كامپیوتر به عنوان بخشی از یك شبكه فیزیكی مشابه محسوب می گردند .
در صورتی كه یك كامپیوتر بخواهد به كامپیوتر موجود بر روی‌ یك شبكه دیگر دستیابی داشته باشد ، روش كار با آنچه بدان اشاره گردید ، تفاوت هائی خواهد داشت . فرض كنید ، یكی از كاربران شبكه قصد دستیابی و استفاده از وب سایت http://www.google.com  را داشته باشد . همانگونه كه می دانید ، یك وب سایت توسط یك سرویس دهنده host می گردد و همانند سایر كامپیوترها ، یك سرویس دهنده وب دارای یك آدرس IP منحصربفرد است . آدرس وب سایت فوق  IP:66.249.85.99 است .
با نگاه به آدرس فوق به سادگی متوجه خواهید شد كه این آدرس متعلق به شبكه network number : 192.168.1.x نمی باشد . كامپیوتری كه قصد دستیابی به وب سایت فوق را داشته باشد ، صرفا" نمی تواند اقدام به ارسال بسته های اطلاعاتی بر روی شبكه محلی نماید ، چراكه سرویس دهنده وب بر روی شبكه محلی موجود نمی باشد . بنابراین ، كامپیوتر ارسال كننده داده می بایست بسته های اطلاعاتی را به مقصد آدرس gateway پیش فرض ارسال نماید .
gateway پیش فرض ، بخشی از پیكربندی پروتكل TCP/IP است و روشی است كه به كمك آن به كامپیوتر گفته می شود در صورتی كه نمی داند بسته های اطلاعاتی را كجا ارسال نماید ، می تواند آنها را به آدرس gateway پیش فرض ارسال نماید .  آدرس gateway پیش فرض ، می تواند آدرس IP روتر باشد . در این مورد خاص ، آدرس IP روتر معادل IP:192.168.1.0 می باشد .
توجه داشته باشید كه آدرس IP روتر از شماره شبكه مشابه سایر كامپیوترهای موجود بر روی شبكه محلی استفاده می نماید و بدین ترتیب امكان دستیابی به آن توسط سایر كامپیوترها وجود خواهد داشت . یك روتر حداقل دارای دو آدرس IP است . یكی از آدرس ها از شماره شبكه مشابه شبكه محلی استفاده می نماید. آدرس IP دیگر روتر ، توسط مركز ارائه دهنده سرویس اینترنت نسبت داده می شود . آدرس فوق از شماره شبكه مشابه شماره شبكه مركز ارائه دهنده سرویس اینترنت استفاده می نماید . بنابراین وظیفه روتر ،‌ انتقال بسته های اطلاعاتی ‌از شبكه محلی به شبكه مركز ارائه دهنده سرویس اینترنت می باشد .مركز ارائه دهنده سرویس اینترنت نیز دارای روتری كه دارای عملكردی مشابه با روتر استفاده شده در شبكه محلی است و بسته های اطلاعاتی را در صورت ضرورت به سایر بخش های اینترنت ارسال می نماید . 

نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


مدیر


خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

آصف رحیمی کشکولی
مطالب اخیر
جستجو

آمار بازدید
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات