www.arksys.ir
*** با هم باشیم تا بتوانیم *** ما کرونا را شکست خواهیم داد***
 
 
سه شنبه 27 مرداد 1388 :: نویسنده : آصف رحیمی کشکولی
آشنایی با اصطلاحات متداول وب ، شبکه و هاستینگ می تواند کمک بزرگی در شناخت و بکارگیری ابزارهای پیکربندی و کنترلی موجود داشته باشد. بخش اول این اصطلاحات را در این صفحه مطالعه خواهید کرد.
FTP : مخفف عبارت File Transfer Protocol به معنای قرارداد انتقال فایل می باشد که به وسیله آن می توانید فایل های خود را در فضای هاستینگ قرار دهید یا فایل هایی را از آدرسهای ftp دانلود نماید. کار با ftp بسیار راحت تر از کار با File Manager در کنترل پنل های متداول است. شما به راحتی و بدون نیاز به هیچگونه نرم افزار اضافی می توانید فایل های خود را در فضای ftp کپی نمایید.

Fail over : کاربردی برای fault tolerance یا Redundancy می باشد. در این سیستم دو یا چند سرور وجود دارد که هریک دارای کپی هایی برابر با درایوها و منابع سرور اصلی هستند. اگر سرور مادر از کار بیفتد سرور پشتیبان بصورت پویا جایگزین آن شده و کاربران هرگز تفاوتی را احساس نمی کنند.

Gateway : اصطلاح عمومی برای توصیف سیستمی است که دو سیستم دیگر را به هم متصل می کند. دروازه می تواند اطلاعات پست الکترونیک را عبور دهد، پروتکل ها را بین دو سیستم ترجمه کند، بسته ها را به مسیرهای درست هدایت کرده و اهدافی شامل برقراری ارتباط بین سیستم ها را انجام دهد.

Throughput : در اصطلاح به حجم اطلاعاتی که یک سیستم می تواند در واحد زمان دریافت کرده یا ارسال کند گفته می شود و اشاره به توان ورودی خروجی IO سیستم دارد.

ISDN : مخفف عبارت Integrated service digital network به معنای شبکه دیجیتالی سرویس های مجتمع می باشد و در عمل به سرویس دیجیتالی تلفنی سوئیچی گفته می شود که در نوع BRI – basic rate interface می تواند داده ها را با سرعت 128 کیلوبیت بر ثانیه حمل کند و در نوع PRI خود می تواند داده ها را با سرعت 1.5 مگابیت برثانیه حمل نماید. ISDN برای وصل شدن کاربران راه دور که به شبکه هایی با سرعت بالا نیاز دارند مناسب است.

Aliased Nameserver : یک سیستم DNS در شبکه هاستینگ می باشد که به نام دومین ریسلینگ شما نامگذاری شده باشد. این سرور در واقع متعلق به شرکت فراهم کننده هاستینگ شما است . اکنون که شما یک اکانت ریسلری خریداری نموده اید وجود این سرور به شما اطمینان می دهد که دومین های موجود بر روی سرور ریسلینگ شما با نام ns.yourservername.com نامگذاری شوند و دیگر با نام ns.yourprovidersname.com مورد استفاده قرار نگیرند.

Apachi : یکی از مشهورترین برنامه های هدایت وب سرور در جهان می باشد که توسط گروه برنامه نویسان کدنویسی باز Open source طراحی شده و بخاطر اجرای پرقدرت، امنیت بالا و این حقیقت که یک برنامه رایگان می باشد اغلب مورد استفاده قرار می گیرد.

Application Service Provider : شخص یا گروهی که مسئولیت تهیه نرم افزارهای کاربردی شبکه و سرور را برعهده داشته باشد.

IRC : مخفف عبارت Internet Relay Chat و به معنای یک شبکه چت(گفتگوی) متنی برای یک گروه از کاربران می باشد.

Load Balancing : به توزیع متعادل داده درطول شبکه کاری چند سرور بطوریکه ما را مطمئن نماید که فشار کاری زیادی به یک سرور وارد نمی شود و همه سرورها به میزان یکسان در فعالیت شبکه درگیر هستند تعادل بار گفته می شود.

Co-located hosting : هاستینگ هم مکان یکی از انواع مدلهای هاستینگ می باشد که کنترل کاملی را برای هدایت یک سرور شخصی به یک وب مستر می دهد. شما مسئول فراهم کردن سخت افزار سرور و مدیریت آن هستید درحالی که شرکت ارائه دهنده هاستینگ مسئول فرام کردن فضای نصب سرور در دیتاسنتر و ایجاد اتصال اینترنتی می باشد.

Dedicated hosting : هاستینگ اختصاصی یکی از انواع مدل های هاستینگ می باشد که به یک وب مستر اجازه می دهد تا کنترل کامل تمام امکانات یک سرور را به عهده داشته باشد و انتخاب نوع سیستم عامل و بقیه نرم افزارهای سرور و هدایت، به روز کردن و حفظ پایداری آنها را انجام دهد. دراینصورت تمام امکانات سخت افزاری و نرم افزاری یک سرور به تنهایی در اختیار شما خواهد بود که طبیعتا هزینه اجاره کردن چنین سروری بالا بوده و توان مدیریتی بالایی را نیز می طلبد. مسئولیت تامین سخت افزار سیستم و محافظت از آنها و تامین برق مورد نیاز و .. به عهده شرکت اجاره دهنده سرور خواهد بود.

Semi-Dedicated hosting : هاستینگ نیمه اختصاصی مانند هاستینگ اختصاصی بوده با این تفاوت که تمام منابع یک سرور قدرتمند به جای آنکه به یک مشتری اختصاص داده شود بین چند مشتری محدود تقسیم می شود. بدین ترتیب اولا هزینه اجاره چنین سروری پایین تر خواهد بود و ثانیا امکانات مدیریتی آن تفاوت چندانی با هاستینگ اختصاصی نخواهد داشت.

Shared hosting : هاستینگ اشتراکی یکی دیگر از انواع مدل های هاستینگ است که از طریق آن بسیاری از وب سایت ها می توانند بر روی یک سرور واحد فعالیت کنند و هر یک بخشی از منابع سرور شامل توان پردازنده، حافظه و هارددیسک سرور را مورد استفاده قرار دهند. این گزینه از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است ولی به همان نسبت محدودیت بیشتری برای استفاده از پهنای باند سرور و سایر منابع آن و نیز میزان مدیریت بر امکانات سرور وجود خواهد داشت.

Virtual hosting : هاستینگ مجازی نام دیگری برای هاستینگ اشتراکی است که تعداد زیادی از وب سایت ها بر روی یک سرور واحد فعالیت می کنند.

Managed hosting : هاستینگ مدیریت شده همان هاستینگ اختصاصی است با این تفاوت که در هاستینگ اختصاصی شما مسئول مدیریت سرور و حفظ پایداری نرم افزار آن هستید ولی در یک هاستینگ مدیریت شده چنین وظایفی بر عهده شما نخواهد بود و به راحتی فقط می توانید از امکانات کامل یک سرور شامل پهنای باند و توان حافظه و پردازنده و هارددیسک و .. استفاده کنید. بنابراین هم مسئولیت سخت افزار و هم مسئولیت کنترل و نصب نرم افزار های لازم برعهده شرکت اجاره دهنده هاستینگ است و بار مدیریتی و فنی زیادی برای شما ایجاد نمی کند.

Virtualization : یک نرم افزار یا فرآیند طراحی شده برای کاهش هزینه های مدیریت سرور از طریق خودکارسازی عملیات سرور درحالی که کنترل بیشتری را بر روی سطح امکانات سرور به وجود می آورد.

Virtual Private Server (VPS) : به معنای یک سرور اختصاصی مجازی می باشد. در این نوع از هاستینگ علاوه بر اینکه تقریبا تمام امکانات یک هاستینگ اختصاصی مانند انتخاب نوع سیستم عامل و نصب سایر نرم افزارها و مدیریت آنها در اختیار شما قرار می گیرد هزینه اجاره آن نیز درمقایسه با هاستینگ اختصاصی بسایر پایین تر بوده با این تفاوت که تمام مکانات یک سرور پرقدرت میان تعداد کم یا زیادی از مشتریان تقسیم می شود.

Reseller : به معنای فروشنده مجدد می باشد. زمانی که شما یکی از انواع هاستینگ مانند اختصاصی، نیمه اختصاصی یا VPS خریداری کرده باشید می توانید تمام امکانات آن را برای سایت خود مورد استفاده قرار دهید یا اینکه امکانات به دست آمده را برای فروش مجدد در اختیار سایر مشتریان قرار دهید. دراینصورت مشتریان معمولی می توانند هاستینگ ارزان قیمتی به دست آورند ولی به همان نسبت از امکانات سرور برخوردار خواهند شد.

آشنایی با اصطلاحات متداول وب ، شبکه و هاستینگ می تواند کمک بزرگی در شناخت و بکارگیری ابزارهای پیکربندی و کنترلی موجود داشته باشد. بخش دوم این اصطلاحات را در این صفحه مطالعه خواهید کرد.

NOC : مخفف عبارت Network Operations Center به معنای مرکز عملیات شبکه می باشد و در عمل به جایی گفته می شود که اکثر عملیات مدیریتی، حمایت فنی و ساختار فیزیکی سرور یک شرکت هاستینگ در آن محل واقع شده است.

RAID : مخفف عبارت Redundant Array of Independent Disks به معنای آرایه ها اضافی از دیسک های مستقل می باشد و در عمل روشی برای پشتیبان گیری و حفاظت از داده ها در چندین هارددیسک یا چندین سرور است. بدن ترتیب زمانی که یکی از هارددیسک ها یا یکی از سرورها یا نرم افزار آنها درعملیات خود دچار مشکل شود هیچ آسیبی به دیتای ذخیره شده نمی رسد و دسترسی به دیتا متوقف نمی شود و از بقیه هاردیسک ها یا سرورها تامین می شود.

TLD : مخفف عبارت Top Level Domains به معنای دومین های سطح بالا می باشد و اشاره به دومین های COM,NET,ORG و سایر دومین های سطح بالا دارد.

USENET : شبکه ای از هزاران گروه بحث و تبادل نظر در اینترنت معروف به گروه های خبری.

UUENCODE : مخفف عبارت Unix to Unix Encoding و روشی برای تبدیل تصاویر به کدهای متنی است تا آنها را از طریق اینترنت منتقل نماید.

Propagation : فرآیند زمانبری که سرورهای DNS برای انتشار دومین هایی که جدیداً در رکوردهایشان ثبت شده اند یا از رکوردهایشان حذف شده اند در اینترنت انجام می دهند. بدین ترتیب، اتصال به یک دومین جدید می تواند از چند ساعت تا چند روز طول بکشد تا نام سایت شما در تمام DNS های موجود در اینترنت شناخته شود.

Domain parking : پارک کردن نام دامنه اشاره ای به پارک کردن نام دامنه در DNS است. این گزینه ممکن است توسط یک سایت هاستینگ ارئه داده شود تا به مشتریانش اجازه دهد بتوانند نام های دامنه دلخواهی را برای خود ثبت کنند ولی در آینده از آن استفاده نمایند. بدین ترتیب مشتریان می توانند از نام های دامنه دلخواه خود حفاظت کنند تا توسط دیگران ثبت و مورد استفاده قرار نگیرد. نام های پارک شده همچنین به نامهای اضافی Addon Domains گفته می شود که یک وب سایت علاوه بر نام اصلی سایت، برای خود خریداری و استفاده می کند.

Burst : در وب هاستینگ، قطع یا انفجار به زمانی گفته می شود که یک سایت بخواهد پهنای باندی بیش از آنچه که در قرارداد خریداری کرده بود مصرف نماید. شرکت های هاستینگ معمولا پیش بینی چنین مواردی را دارند و به ازای مصرف پهنای باند بیشتر می توانند بهای اضافی از مشتری دریافت کنند یا دسترسی به سایت را محدود نمایند.

IDC : مخفف عبارت internet data center به معنای مرکز داده اینترنتی و در عمل اشاره به مکانی دارد که چندین سرور اینترنتی در آن قرار گرفته اند و از طریق یک اتصال باند پهن به اینترنت متصل هستند.

Mirroring : خاصیت آینه ای برای سرعت دادن به عملکرد یک وب سایت است بطوریکه تمام صفحات و فایل های یک سایت می تواند در یک یا چند سرور دیگر هم قرار داشته باشد. بدین ترتیب زمانی که درخواست های متعدد یا فراوانی برای این سایت وجود دارد پهنای باند مورد نیاز برای پاسخگویی به همه درخواست ها وجود دارد و درخواست ها میان سرورها توزیع می شود. دراینصورت، اطلاعات سرورها باید همیشه بروز ومانند یکدیگر باشد.

SLA : مخفف عبارت Service level agreement و به معنای توافقنامه سطح سرویس دهی می باشد. این توافقنامه بین یک شرکت وب هاستینگ و یک مشتری امضا می شود و براساس آن مشخص می شود که چه سرویس هایی برای مشتری ارائه می شود یا نمی شود و چه وظایفی برعهده طرفین قرارداد است.

Unmanaged hosting : هاستینگ مدیریت نشده نوعی از هاستینگ است که شرکت ارائه دهنده هاستینگ فقط مسئول سخت افزار سرور است و وظیفه نصب و مدیریت نرم افزارها و مدیریت سرور برعهده مشتری می باشد.

Web stats : کنترل پنل سایت شما باید دارای امکاناتی برای گزارش مقادیر استاتیک یا همان مقادیر مصرف شده منابع هاستینگ مانند ظرفیت هارددیسک، پهنای باند، دومین های ثبت شده و .. داشته باشد. یک برنامه ارزیابی خوب مانند Awstat می تواند اطلاعات به روز شده سایت شما را در هر زمان از روز در اختیار شما قرار دهد.

.htaccess : شرکت های هاستینگ معتبر معمولاً سرورهای خود را به گونه ای پیکربندی می کنند که مشتریان خود بتوانند فایل htaccess را به منظور تغیر دادن برخی از پیکربندی های سرور ایجاد کنند. اگر سایت شما در یک هاستینگ با میزبانی آپاچی وجود دارد با دستکاری این فایل می توانید نحوه دسترسی به سایت خود و فایل های آن را تعیین کنید. مثلا می توانید معین کنید که چه پسوندی از فایل هایتان فقط با SSI قابل دسترسی باشند، چه دایرکتوری هایی و توسط چه کسانی مورد استفاده قرار بگیرند، چگونه پیام های خطا یا نحوه نمایش آدرس های سایت خود را کنترل کنید و ...

Crontabs : کرون برنامه ای است که روی یونیکس اجرا می شود تا کارهای زمانبندی شده را اجرا نماید. اگر کنترل پنل شما از Cronjobs یا کاهای زمانبندی شده حمایت می کند شما قادر خواهید بود تا کارهایی مانند اجرای یک اسکریپت در یک زمان خاص یا پشتیبان گرفتن از برنامه هایتان را در یک ساعت دلخواه و به طور اتوماتیک انجام دهید.

FrontPage extensions : اگر از برنامه ویرایش صفحات وب مایکروسافت به نام FrontPage استفاده می کنید حتما تاکنون متوجه شده اید که برخی از امکانات این نرم افزار در ساخت صفحات دینامیک یا جلوه های ویژه یا امکانات اسکرپت نویسی آن فقط در محیط هایی اجرا می شوند که توسعه های فرانت پیج درآنجا نصب شده باشند. هرچند این امکانات چیز قابل توجهی نیستند ولی اگر به آنها علاقه دارید باید در انتخاب هاستینگ خود دقت کنید.

ADSL : مخفف عبارت Asymmetric Digital Subscriber Line است و اشاره به سرویس اینترنت پرسرعت دارد که با استفاده از سیم های مسی خطوط تلفن معمولی می تواند سرعت بالایی را در ارسال یا دریافت اطلاعات در مقایسه با مودم های ارتباط تلفنی معمولی به وجود آورد. مودم های معمولی با حداکثر سرعت نامی 57 کیلو بیت بر ثانیه و در بهترین شرایط با حداکثرسرعت عملی 53 کیلو بیت برثانیه عمل می کنند درحالی که ADSL با سرعتی از 1.5 تا 8 مگابیت برثانیه برحسب سطح سرویس خریداری شده می تواند به انتقال دیتا بپردازد. نام دیگر این سرویس DSL است و کلمه Asymmetric به معنای نامتقارن به این دلیل به آن افزوده شده که سرعت دانلود دیتا بیشتر از سرعت آپلود آن است. با این حال، برخی از شرکت ها ممکن است به سرعت برابر برای ارسال یا دریافت داده نیاز داشته باشند دراینصورت از SDSL یا DSL متقارن استفاده می شود. این نوع از DSL به یک خط تلفن اختصاصی نیاز دارد و مانند ADSL نمی تواند استفاده همزمان از اینترنت را با تلفن یا فاکس فراهم کند. نسخه های جدید با نام ADSL2 و ADSL2+ می توانند 12 تا 24 مگابیت برثانیه سرعت دانلود و 1 تا 3.5 مگابیت برثانیه سرعت آپلود داشته باشند. این درحالی است که هنوز در ایران حتی برای دریافت یک خط ADSL 128 کیلو در برخی مناطق دچار مشکلات زیادی هستیم.
نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


مدیر


خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

آصف رحیمی کشکولی
مطالب اخیر
جستجو

آمار بازدید
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات