www.arksys.ir
*** با هم باشیم تا بتوانیم *** ما کرونا را شکست خواهیم داد***
 
 
دوشنبه 26 مرداد 1388 :: نویسنده : آصف رحیمی کشکولی
با افزایش كاربرد كامپیوتر در بخش‌های مختلفی نظیر سازمان‌ها، شركت‌ها و تقریباً هر بنگاه اقتصادی و بازرگانی، به تدریج بحث به اشتراك‌گذاری منابع و ارتباط متقابل كامپیوترها و در واقع شبكه‌سازی (Networking) در ابعاد و مقیاس‌های كوچك، متوسط و بزرگ مطرح گردید.

به طوری كه امروزه شبكه‌ها به یك جزء ضروری و مهم برای تمامی دست‌اندركاران رایانه تبدیل شده است. به دنبال طراحی، ایجاد و به بهره‌برداری رسیدن شبكه‌ها، خود به خود موضوع نگهداری و پشتیبانی و سرپانگهداشتن شبكه موجود مطرح می‌گردد. در ادامه این روند، موضوع عیب‌یابی كه شامل تشخیص و تعیین نوع مشكل و رفع آن می‌شود نیز از مباحث مهم نگهداری شبكه‌ها به شمار می‌رود. منشأ این عیب می‌تواند نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، عدم تطابق تجهیزات، ناهماهنگی بین اجزا، تنظیمات نادرست و ... باشد. افراد دست‌اندركار رفع مشكلا‌ت شبكه در تمامی موارد، الزاماً نباید مدارك علمی چندان سطح بالا‌یی داشته باشند. چون در این میدان تجربه و كارآزمودگی حرف اول را می‌زند و معمولا‌ً داشتن اطلا‌عات اولیه و زیربنایی از شبكه‌ها كافی به نظر می‌رسد. عیب‌یابی یك شبكه بسیار شبیه حل معما است. اگر یك ایده كلی در مورد نحوه عملكرد شبكه به دست آورده‌اید و می‌دانید كدام بخش‌ها به یكدیگر وابسته هستند، معمولا‌ً اشاره به محل مشكل كار چندان دشواری نخواهد بود. در این گفتار به ذكر مختصر چند روش عیب‌یابی و برخی از ابزارهای عیب‌یابی TCP/IP و ابزارهای تحلیل شبكه می‌پردازیم.


- استفاده از مدل هفت لا‌یه‌ای OSI 
شناخت لا‌یه‌های مختلف شبكه و نحوه ارتباط آن‌ها و همچنین دانستن این كه هر وسیله یا ابزار شبكه در كدام لا‌یه از شبكه قرار گرفته است و با كدام لا‌یه و تجهیزات دیگر مستقیماً در ارتباط است، كمك شایانی به تشخیص و پیدا كردن محل عیب می‌نماید. به عنوان مثال، چنانچه Cabling در یك نقطه از شبكه قطع یا شل شده باشد، این مسئله به لا‌یه فیزیكی مربوط می‌شود و به عنوان نمونه چك كردن bridge یا روتر كه در لا‌یه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند، هیچ توجیه منطقی ندارد. در جدول 1 لا‌یه‌ها و تجهیزات و مشخصات مرتبط با هر لا‌یه آورده شده است. (می‌توانید برای اطلا‌ع بیشتر در مورد لایه‌های شبكه به پوستر لایه‌های شبكه ضمیمه شماره 50 ماهنامه شبكه مراجعه نمایید. فایل این پوستر در سایت مجله نیز موجود است.)

2 - عیب‌یابی جعبه سیاه 
عیب‌یابی جعبه سیاه (Black Box)، نحوه مواجه‌شدن با عملكرد یك سیستم پیچیده به عنوان یك سری سیستم‌های ساده‌تر است. ایجاد جعبه سیاه در بسیاری از موارد علمی، كاربر دارد و در عیب‌یابی نیز بسیار مفید است. در این روش نگران جزئیات كم‌اهمیت نیستیم و محتویات پنهانی یك سیستم اهمیت چندانی ندارند و ما بیشتر روی صحت ورودی و خروجی‌های هر سیستم تكیه می‌نماییم.

3 - روش تشخیص تغییر در شبكه
ایجاد یا به وجود آمدن هر گونه تغییری در شبكه را باید به دقت بررسی كرد. به علا‌وه، چنانچه افراد دیگری نیز از شبكه شما استفاده می‌كنند، باید در رابطه با تغییراتی كه اخیراً انجام داده‌اند، از آن‌ها پرس‌وجو نمایید. تغییر نیروی كار هم می‌تواند مشكلا‌تی را در شبكه ایجاد كند؛‌به‌ویژه این‌كه افراد در ثبت رخدادها و رویدادها معمولا‌ً بی‌نقص عمل نمی‌كنند.

 لا‌یه‌

كاربرد

لا‌یه كاربرد

Program - to - (N)OS interaction 

  لا‌یه ارائه

فرمت متن، رمزگذاری، تبدیل كد

لا‌یه جلسه‌ (session)

تصدیق اعتبار، نگهداری، هماهنگی اتصالا‌ت 

لا‌یه انتقال

كنترل جریان، ترتیب‌دهی، تصدیق 

لا‌یه شبكه

آدرس‌دهی منطقی، مسیریابی، (روترها،‌ سوییچ‌های لا‌یه 3)  

 لا‌یه Data Link

فریم‌بندی و آدرس‌دهی فیزیكی (bridgeها و سوییچ‌ها) 

لا‌یه فیزیكی

 تشخیص ولتاژ، سیگنالینگ‌ (cabling ،repeaters ،hubs ،NICS)

جدول 1

4- مستندسازی
در اختیار داشتن نقشه شبكه بسیار مهم است. معمولا‌ً شبكه‌های غیرمستند، مبهم و غیرقابل دركند. مستندات شامل نقشه كاربردی شبكه، مستندات فیزیكی (اطلا‌عات سیم‌كشی‌ها و...)، مستندات منطقی (Logical) كه بخش‌های غیرفیزیكی یا مجازی شبكه مانند VLAN را نشان می‌دهد، برچسب‌گذاری كابل‌ها و دستگاه‌ها
(Labeling) و ... را شامل می‌شود.

همچنین ثبت رویدادها، هنری است كه حل بسیاری از مشكلا‌ت بعدی را آسان‌تر می‌نماید. می‌توان در كنار هر دستگاه مانند سرور، سوییچ یا مسیریاب، هر كار انجام گرفته در مورد آن‌ها را به همراه زمان انجام آن یادداشت كرد. در مورد یك شبكه غیرمستند نیز حتی‌المقدور باید مستندسازی را در هر مرحله‌ای شروع كرد و این كار به نظم و سرعت در عمل كمك شایانی خواهد كرد.

5 - روش تقسیم‌بندی
تقسیم‌بندی یك شبكه باعث می‌شود كنترل آن آسان‌تر شود. در واقع منطقه‌بندی مشكل
(Problem Localization) هنگامی است كه شما نمی‌دانید دقیقاً از كجا به جست‌وجوی مشكل بپردازید. منطقه‌بندی سریع مشكل، اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا هیچ‌كس نمی‌خواهد صدها دستگاه را به عنوان منبع بالقوه‌ای از مشكلا‌ت بررسی كند.

6- مقایسه با مواردی كه درست عمل می‌كنند
چنانچه یك نمونه شبكه خراب‌شده دارید، می‌توانید با مقایسه آن با نمونه‌ای كه درست كار می‌كند، روش سریعی برای تشخیص دقیق خرابی پیدا كنید. این كار می‌تواند در مورد مقایسه تركیب‌بندی سرورها و همچنین وسایل سخت‌افزاری نظیر مسیریاب‌ها، سوییچ‌ها و ... نیز به كار رود. بررسی مقایسه‌ای زمانی خوب عمل می‌كند كه شما بخواهید سایر موضوعات شبكه مانند تنظیمات كاربر و تركیب‌بندی‌های ایستگاه كاری را نیز بررسی كنید. گاهی، اگر مشكلی را در یك تركیب‌بندی خاص عیب‌یابی كرده باشید، می‌توانید آن را كاملا‌ً با یك تركیب‌بندی كه عملكرد خوبی دارد، جایگزین كنید.

7- فرمان‌های عیب‌یابی ipconfig و winipcfg در ویندوز
تركیب‌بندی اصلی IP با استفاده از ipconfig (در خانواده ویندوز NT) و winipfg (در خانواده ویندوز 9x) نشان داده می‌شود. این دو فرمان به شما امكان می‌دهند اجازه نامه DHCP خود را تجدید یا ترخیص نمایید یا این‌كه اطلا‌عات اصلی TCP/IP را نمایش دهید. در اینجا برخی دیگر از فرمان‌های مفید مختص خانواده ویندوز NT (اكس‌پی‌و2000) ارائه شده‌اند.

ipconfig‌/‌all: همه اطلا‌عات تركیب‌بندی، نه فقط نشانی IP و نقاب (Mask) شبكه را نشان می‌دهد.
 
ipconfig/release: نشانی‌های DHCP را برای همه آداپتورهای شبكه آزاد می‌كند (برای پرهیز از آزاد‌شدن همهِ نشانی‌ها نام یك آداپتور مشخص را وارد كنید.)

‌‌ipconfig/renew: نشانی‌های DHCP را برای همه تطبیق‌گرها باز می‌كند.

‌‌ipconfig/flushdns: فقط در ویندوز 2000 و بالا‌تر یكباره نهانگاه (Cache) محلی DNS را توسعه می‌دهد. اگر شماDNS را تغییر داده‌اید و لا‌زم است آن را تا این ایستگاه كاری تعمیم‌دهید، سوییچ مزبور بسیار سودمند خواهد بود. (اگر آن را تعمیم ندهید، تغییر مزبور برای لحظه‌ای در ایستگاه شما نشان داده نخواهد شد).

ipconfig/display dns: فقط در ویندوز 2000 و بالا‌تر نهانگاه DNS را نمایش می‌دهد.

8 - برخی از فرمان‌های اصلی خطایابی در TCP/IP و شبكه 

Arp‌-a: جدول تبدیل نشانی Mac به IP را نشان می‌دهد.
netstat‌-rn: جدول مسیریابی TCP/IP را به طور عددی نشان می‌دهد.
netstat-an همه سوكت‌های TCP/IP مورد استفاده را به طور عددی برای همه كلا‌ینت‌ها و سرورها نشان می‌دهد.
(Ping Address (Hostname اتصال اصلی IP را با Hostname یا Address بررسی می‌كند.
مراحل Ping به ترتیب می‌تواند به این شكل باشد:

مرحله1‌:Ping كردن نشانی حلقه برگشتی (ping 127.0.0.1)

مرحله2: Ping كردن نشانی IP ایستگاه كاری

مرحله3: Ping كردن نشانی IP یك ایستگاه كاری دیگر در یك بخش

مرحله4: Ping كردن مسیریاب محلی

مرحله5: ping كردن سرور از طریق نشانی IP و نام (Tracert Address (Hostname مسیری كه یك بستك (Packet)  از ایستگاه كاری تا Hostname یا Address طی می‌كند را ردیابی می‌نماید. هر مسیریابی كه بستك مزبور از طریق آن به سمت Hostname یا Address می‌رود را نشان می‌دهد.

netsh: برنامه سودمند خط فرمان تعاملی كه به شما امكان می‌دهد تركیب‌بندی لا‌یه شبكه را فهرست كنید و آن را تغییر دهید.

net session: همه جلسات شبكه‌سازی ویندوز كه  در این دستگاه فعال هستند را نشان می‌دهد (نظیر اشتراك‌گذاری و ...)

net share: همه اشتراك‌گذاری‌های ویندوز كه در این دستگاه قابل دسترس هستند را فهرست می‌كند. همچنین در صورت داشتن Windows Resource Kit با استفاده از فرامین آن می‌توان در بسیاری موارد خطایابی‌های دقیقی انجام داد. Ressouce Kit نه تنها منبعی از ابزارها به شمار می‌آید،‌بلكه یك منبع عالی به عنوان دانش اضافی ویندوز است.

9 - تحلیلگرهای پروتكل 
استفاده از تحلیلگرهای پروتكل (Protocol Analyzer) در حلا‌جی و تحلیل مشكلا‌ت شبكه بسیار سودمند است. یك تحلیلگر پروتكل ابزاری  است كه به بستك‌های موجود در بخش اشتراكی شبكه گوش می‌دهد، آن‌ها را از حالت رمز خارج می‌نماید و به شكل فرمت قابل خواندن برای انسان تبدیل می‌كند.

دو نوع اصلی از ابزارهای تحلیل پروتكل عبارتند از:
تحلیلگرهای بستك (Packet analyzer): بستك‌های موجود در سیم را می‌گیرند، آن‌ها را برای تحلیل بعدی ذخیره می‌كنند و چند تحلیل آماری را نیز انجام می‌دهند، ولی این كار اصلی آن‌ها نیست.

‌ تحلیلگرهای آماری (Statistical analyzer): كار اصلی آن‌ها جمع‌آوری داده‌های كمی است تا بعداً بتوانند درباره روش‌های مختلف آماری گزارش دهند، ولی معمولا‌ً بستك‌ها را برای تحلیل بعدی، ذخیره نمی‌كنند.
اكثر تحلیلگرهای بستك دو حالت عملیاتی دارند:

‌ ‌حالت Capture/monitor (مانیتور / تسخیر)

‌ ‌حالت Decode (رمزگشایی)

در مرحله تسخیر،‌تحلیلگر می‌تواند اطلا‌عات آماری، شامل تعداد خطاهای هر ایستگاه، تعداد بستك‌های دریافتی/‌ارسالی توسط هر ایستگاه، ضریب بهره‌وری از شبكه (میزان ازدحام در شبكه)  و .... را جمع‌آوری نماید.

تحلیلگرهای بسیارخوب، با نشان دادن نمودارها به شما امكان می‌دهند در مرحله تسخیر، برحسب ایستگاه فعال‌تر و سایر موارد، عمل مرتب‌سازی را انجام دهید. در مرحله رمزگشایی، داده‌های خاصی كه تحلیلگر به دست می‌آورد را بررسی می‌كنید. لا‌زم به ذكر است استفاده از تحلیلگر متناسب با نوع شبكه اهمیت زیادی دارد. مثلا‌ً اگر یك شبكه FDDI قدیمی و بدقلق داشته باشید، از تحلیلگر خاص اترنتی كه اتفاقاً با FDDI هم كار می‌كند، استفاده نكنید. بدین منظور بهتر است یك تحلیلگر مختص FDDI را به كار ببرید.

نكته جالب توجه در مورد تحلیلگرهای بستك این است كه اگر دارای كارت شبكه مناسبی باشید (یعنی یك كارت شبكه كنجكاو كه قادر به شنیدن همه بستك‌های شبكه است) این تحلیلگرها می‌توانند در اكثر پی‌سی‌ها اجرا شوند.

10 - ابزارهای مدیریت شبكه
دست آخر این‌كه، ابزارهای مدیریت شبكه نیز نقشی مهم در عیب‌یابی و شناسایی شكل شبكه‌ها ایفا می‌كنند. مدیریت شبكه در واقع در بهترین شكل آن، شامل تركیب‌بندی و دیده‌بانی دوردست Remote Monitoring) RMON)شبكه می‌شود كه به شما امكان می‌دهد علا‌وه بر انجام اصلا‌حات نهایی از راه‌دور، سالم‌بودن شبكه خود را نیز ارزیابی كنید، جزئیات بیشتر در مورد عیب‌یابی به كمك ابزارهای مدیریت شبكه را به مجالی دیگر واگذار می‌كنیم.

 منبع : ماهنامه شبکه


نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


مدیر


خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

آصف رحیمی کشکولی
مطالب اخیر
جستجو

آمار بازدید
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات