www.arksys.ir
*** با هم باشیم تا بتوانیم *** ما کرونا را شکست خواهیم داد***
 
 
عوامل مهم در خرید چاپگر
1- ‌  Resolution(دقت چاپ، تفكیك‌پذیری)
2- ‌‌ speed(سرعت چاپ)
3 print quality -(كیفیت چاپ)
4- ‌ cost-per-page(قیمت چاپ در هر صفحه)
5 - ویژگی‌های جانبی چاپگر (امكانات جانبی)


1- ‌Resolution (دقت چاپ) 
دقت چاپ در یك چاپگر به‌طور مسلم یكی از عوامل مهم در انتخاب چاپگر است. دقت چاپ در اصل به تعداد نقاطی گفته می‌شود كه در هر اینچ مربع از صفحه توسط چاپگر ایجاد می‌شود كه این نقاط معمولاً روی صفحه در دو جهت عمودی و افقی به چاپ می‌رسند. به همین منظور، در هنگام معرفی دقت چاپ چاپگر آن را با دو عدد معرفی می‌كنند. مانند 600* 600 كه اولین عدد مربوط به دقت چاپ افقی و دومین عدد مربوط به دقت چاپ عمودی است. امروزه اكثر چاپگرها از دقت استاندارد 600* 600  پشتیبانی می‌كنند كه این عامل باعث به وجود آمدن تصاویری با دقت بالا در حین چاپ می‌شود. به طور عمومی چاپگرهای جوهر افشان دقتی در حدود 1200 * 2400 نقطه در اینچ را به چاپ می‌رسانند اما در مدل‌های جدید این چاپگرها این نقاط افزایش یافته و به حدود 1200 * 4800 نقطه در اینچ رسیده است. ولی این نكته را هرگز فراموش نكنید كه حتی اگر شما بخواهید كه 8 تا 10 تصویر عكاسی شده رنگی را در چاپگر جوهرافشان به چاپ برسانید، بیشترین نقاطی كه یك چاپگر در چاپ این تصاویر به كار می‌برد 1200*‌1200 نقطه در اینچ است و تقریباً تمام چاپگرهای موجود در بازار از یك كیفیت ثابت در چاپ این تصاویر بهره می‌برند. به همین علت، تعدادی از سازندگان چاپگر، به همراه دستگاه خود نرم‌افزارهای جانبی ارائه می‌دهند كه به وسیله آن شما می‌توانید تصاویر خود را اصلاح، رنگ آن را شفاف‌تر، و جزئیات آن را در چاپ بهتر نشان دهید و در كل كیفیت بیشتری در هنگام چاپ به دست آورید كه این كار تأثیری مانند افزایش ‌‌Resolution چاپگر دارد. بهترین راه برای بررسی كیفیت چاپ یك چاپگر، توجه به دقت چاپی نیست كه بر روی چاپگر نوشته شده است، بلكه مهم تصویری است كه بعد از چاپ از چاپگر خارج می‌شود و شخص آن را در مقابل چشم خود می‌بیند. این حالت بهترین نوع قضاوت در دقت چاپ است.
چاپگرهای لیزری تك رنگ در حدود 600 * 600 نقطه در اینچ را به چاپ می‌رسانند كه این دقت برای چاپ متن و تصاویر سیاه و سفید بسیار مناسب می‌باشد. دقت چاپ در چاپگرهای لیزری از 1200 * 1200  تا    1200 * 2400 نقطه در اینچ می‌باشد كه با این دقت می‌توانید تصاویر گرافیكی و عكس‌های خود را با بهترین كیفیت ممكن به چاپ برسانید.

2- ‌speed (سرعت چاپ)

یكی دیگر از عوامل مهم در انتخاب چاپگر برای اكثر افراد سرعت چاپ آن است. زیرا برای بعضی از افراد، حتی چند ثانیه نیز تأثیرگذار می‌باشد. به همین خاطر، یكی از فاكتورهای مهم در خرید چاپگر، سرعت چاپ آن است. ولی آیا این سرعت كه بر روی چاپگرها نوشته شده است، یك سرعت واقعی در چاپ متن یا تصویر است یا نه؟ آیا فكر می‌كنید چاپگرها می‌توانند با سرعتی كه شركت‌های سازنده مدعی آن هستند صفحات را به چاپ برسانند؟
تعداد صفحاتی كه چاپگرهای جوهرافشان موجود در بازار ادعای چاپ آن را دارند، در حالت چاپ متن بین 5 تا 21 صفحه در دقیقه است. اما در تست‌های انجام گرفته در چاپ متن چاپگرها در حدود 2 تا 7‌صفحه را توانستند به چاپ برسانند. همچنین در چاپ صفحات گرافیكی كارخانه‌های سازنده ادعا كرده‌اند كه چاپگرهای آن در حدود 2 تا 15 صفحه در دقیقه قدرت چاپ را دارند. ولی در تست‌های انجام گرفته سرعت چاپ واقعی آن‌ها در حدود 1 تا 3 صفحه در دقیقه می‌باشد. در چاپگرهای لیزری نیز موضوع همین‌طور است. یك چاپگر لیزری تك رنگ، در چاپ متن قدرت چاپ 10 تا 18 را در دقیقه دارد كه تقریباً نصف مقداری كه توسط كارخانه‌ها ادعا می‌شود. چاپگرهای لیزری رنگی در چاپ تصاویر گرافیكی، حدود 1 تا 4 برگ در دقیقه را به چاپ می‌رساند كه این مقدار چیزی در حدود یك به هشت مقداری است كه خود شركت اعلان می‌‌كند. پس همیشه نباید در خرید چاپگر، فقط به مشخصاتی كه بر روی چاپگر نوشته شده است اتكا كرد و باید از كسانی كه به‌طور عملی از آن وسیله استفاده كرده‌اند، سؤال شود. چون بهترین بررسی، استفاده از وسیله است.

3print quality (كیفیت چاپ)


یكی دیگر از ویژگی‌هایی كه در همان خرید چاپگر باید به آن دقت نمود، كیفیت چاپ است. كیفیت چاپ بسته به نوع كارایی و مصارف كاربران، متفاوت است. اگر شما به چاپ متن‌های نوشتاری با كیفیت بالا نیاز دارید. تقریباً تمام چاپگرهای رنگی و سیاه و سفید لیزری در بازار متن‌های نوشتاری را به خوبی چاپ می‌كنند. (چاپگرهای لیزری رنگی هم در كشیدن نمودار‌ها و تصاویر دو بعدی گرافیكی بسیار عالی هستند و آن‌ها را به خوبی چاپ می‌كنند.) در چاپ تصاویر گرافیكی و عكاسی، چاپگر جوهرافشان انتخاب مناسبی برای كاربران عمومی تا غیرحرفه‌ای است. در صورتی كه شما تصویر خود را بر روی یك كاغذ گلاسه به چاپ برسانید، در این حالت هم تصویر شما دقیق‌تر و زیباتر به چاپ می‌رسد و هم مقدار جوهر كمتری را مصرف خواهیدكرد و با حداقل خرج، می‌توانید كیفیت مناسبی را به دست آورید. اما اگر كاربر حرفه‌ای گرافیكی‌ای هستید، به‌طور قطع به یك چاپگر لیزری نیاز خواهید داشت تا بهترین كیفیت ممكن را به شما ارائه دهد.

4- Cost per page (هزینه هر صفحه)

چهارمین نكته كه باید در خرید چاپگر به آن توجه نمود، مقدار هزینه‌ای است كه در هر صفحه چاپ به وسیله چاپگر برای شما ایجاد می‌شود چرا كه این قیمت با مقدار مصرف جوهر توسط چاپگر رابطه مستقیم دارد. در چاپگرهای جوهرافشان، قیمت كلی جوهر تأثیر زیادی بر روی قیمت كلی چاپگر دارد. به‌طور عمومی، شارژ كارتریج‌های سه رنگ اصلی در حدود 21 تا 30 دلار و شارژ كارتریج مشكی در حدود 12 تا 30 دلار هزینه در بر دارد. در ایران بعضی از این كارتریج‌ها، به صورت دستی پر می‌شود. بازدهی این كارتریج‌ها در حدود 300 تا 800 صفحه است كه طبق محاسبات انجام شده چاپ هر صفحه متن سیاه و سفید در حدود 1 تا 7 سنت و هر صفحه رنگی در حدود 6 تا 18 سنت هزینه در بردارد.
برای این منظور تعدادی از كارخانه‌های سازنده، پیشنهادی در مورد افزایش حجم كارتریج دارند كه به وسیله آن حجم بیشتری جوهر در اختیار كاربر قرار می‌گیرد و با آن‌كه قیمت كل كارتریج افزایش می‌یابد، در كل نسبت به كارتریج اولیه در هر صفحه چاپ كاهش می‌یابد. یكی دیگر از روش‌های كاهش قیمت چاپ در هر صفحه كه توسط شركت‌های canon ،‌Epson و ‌HP انجام گرفته است، استفاده از كارتریج‌های مجزای قرمز، آبی و زرد در چاپگر است كه در صورت اتمام یكی از رنگ‌ها، به راحتی می‌توانید هر كدام از آن‌ها را تعویض یا شارژ نمایید كه این عامل باعث كاهش هزینه تعویض تمام كارتریج‌ها می‌شود.
تعداد صفحاتی كه توسط یك كارتریج یا تانر به وسیله چاپگر به چاپ می‌رسد، به عواملی مانند جنس كاغذ كه تأثیر زیادی در جذب بیشتر جوهر دارد، حجم صفحاتی كه توسط چاپگر به چاپ می‌رسد، مقدار رنگ یا جوهری كه در صفحه به كار می‌رود (مثلاً در یك صفحه تمام مشكی حجم بسیار بالایی جوهر مشكی مصرف می‌شود كه این عامل باعث خالی شدن جوهر مشكی با سرعت بیشتر می‌شود بستگی دارد.) 

5- امكانات جانبی چاپگر

پنجمین نكته‌ای كه باید در خرید چاپگر به آن توجه كرد، امكانات جانبی چاپگر است كه باعث تسهیل استفاده از آن در كارهای مختلف می‌شود. تقریباً تمام چاپگرهای جوهر افشان، دارای ویژگی یكسانی می‌باشند. مانند یك سینی كاغذ كه می‌تواند در حدود 100 تا 150 صفحه كاغذ را در خود نگهداری می‌كند، برخورداری از یك حافظه برای ذخیره اطلاعات و امكاناتی از این قبیل كه به‌طور كلی در تمام چاپگرها وجود دارد. اما بعضی از سازندگان چاپگر، در چاپگرهای خود امكانات جانبی دیگری قرارمی‌دهند تا باعث افزایش كارایی و سهولت استفاده از چاپگر شوند. مانند افزایش حجم جاگذاری كاغذ كه بتوان تعداد بیشتری كاغذ را در آن جا داد كه این عامل در محیط‌های اداری نقش بسیار مهمی دارد و یا قراردادن یك رابط بی‌سیم شبكه‌‌802.11b برای ارتباط با كامپیوترها دیگر. همچنین افزایش میزان حافظه چاپگر كه باعث افزایش سرعت چاپ در تصاویر گرافیكی می‌شود و سرعت انتقال اطلاعات به چاپگر را نیز افزایش می‌دهد. چاپگرهای لیزری نیز دارای امكانات و ویژگی‌های جالبی برای استفاده در محیط‌های حرفه‌ای هستند. مانند توانایی نگاهداری 200 تا 1500 صفحه در سینی نگاهدارنده خود كه باعث افزایش سرعت چاپ و جلوگیری از تأمین كاغذ در زمان‌های كوتاه می‌شود.
بیشتر پرینت‌های لیزری، دست كم دارای 8 مگابایت حافظه برای ذخیره اطلاعات می‌باشند كه شما می‌توانید برای افزایش كارایی این مقدار حافظه را تا حدود 4 تا 5 برابر افزایش دهید. البته بهتر است برای كارهای اداری چاپگر خود را حداقل به 32 مگابایت حافظه مجهز كنید تا سرعت انتقال اطلاعات شما به چاپگر افزایش یابد. تعدادی از چاپگرهای لیزری به همراه خود درایو هارددیسك دارند كه به شما امكان می‌دهند كه بتوانید فایل‌ها و عكس‌های شخصی موردنظر خود را در آن ذخیره كنید و برای آن ‌ Password قرار دهید كه هر شخصی امكان دسترسی به آن را نداشته باشد.
تعدادی از چاپگرهای جوهرافشان كه قابلیت چاپ عكس با دقت بالا را دارند، دارای امكانات جانبی جالبی مانند یك پورت‌ USB جداگانه برای اتصال سیستم به دوربین‌های دیجیتال، همچنین شكاف‌های حافظه برای اتصال به انواع مختلف حافظه و چاپ تصویر آن را دارند. در این چاپگر برای سهولت كار یك مانیتور‌ LCD كوچك بر روی چاپگر قرار داده شده است كه قبل از چاپ عكس، می‌توانید عكس موردنظر خود را در این ‌‌LCD مشاهده كنید و بعد آن را برای چاپ بفرستید كه این عامل باعث افزایش كارایی شما و همچنین امكان چاپ عكس بدون كامپیوتر را می‌دهد. در ادامه باید گفت كه امروزه تعدادی از شركت‌های سازنده، امكان چاپ سیستم بر روی‌‌CD و‌ DVD را در چاپگرهای خود گنجانده كه به كاربر امكان می‌دهد كه بتواند در كاربردهای عمومی از این چاپگر برای چاپ بر روی‌ CD استفاده كند.


منبع : iranhp

نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


مدیر


خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

آصف رحیمی کشکولی
مطالب اخیر
جستجو

آمار بازدید
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic