www.arksys.ir
*** با هم باشیم تا بتوانیم *** ما کرونا را شکست خواهیم داد***
 
 

راهنمای خرید پرینتر

چاپگرها یكی از لوازم جانبی كامپیوتر هستند كه امروزه از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشند و تقریباً كارایی بالایی در كاربردهای مختلف دارند. معمولاً اكثر مردم به یك چاپگر برای استفاده شخصی در محیط كار و یا منزل نیاز دارند. ولی اكثر افراد در هنگام خرید، به علت كثرت مدل‌های مختلف چاپگر، دچار سردرگمی می‌شوند و نمی‌توانند چاپگر مناسب خود را انتخاب نمایند.
در مرحله اول، نوع چاپگر انتخابی بستگی به كاری دارد كه شما می‌خواهید با چاپگر خود انجام دهید. مانند چاپ متن و تصاویر گرافیكی سیاه و سفید و یا رنگی، این عامل باعث تغییر در نوع چاپگر انتخابی شما می‌شود. مثلاً اگر شما به چاپ تعداد زیادی صفحات متنی احتیاج دارید، آن وقت برای شما یك چاپگر لیزری تك رنگ مناسب است. ولی برای تصاویر گرافیكی و عكس، دیگر نمی‌توانید از یك چاپگر لیزری سیاه و سفید استفاده كنید و نیاز به یك چاپگر رنگی جوهرافشان یا لیزری دارید تا بهترین كارایی را به دست آورید.

براساس نوع مصرف و كارایی، چاپگرها به 5 نوع مختلف تقسیم می‌شوند:

1 -
چاپگرهای جوهرافشان ‌‌‌‌(inkjet)
2 - چاپگرهای لیزری سیاه و سفید ‌‌‌‌(monochrome printer)
3 -
چاپگرهای لیزری رنگی ‌‌‌‌(Laser color)
4 -
چاپگرهای چند كاره ‌‌‌‌(Multifunction)
5 - چاپگرهای قابل حمل ‌‌‌‌(Portable Printer)
در ادامه مقاله سعی داریم به طور اختصاری توصیفی كوتاه در مورد این چاپگرها ارائه ‌دهیم:

1 - چاپگرهای جوهرافشان ‌‌‌‌(inkjet) 

 

 

چاپگرهای جوهر افشان به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یك صفحه كاغذ از طریق منافذ ریزی كه در هد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاویر سیاه و سفید و رنگی در حد كیفیت مناسب می‌شود. رنگ‌های اصلی در چاپگرهای جوهر افشان، به سه رنگ اصلی تقسیم می‌شود:
 cyan(آبی)، magenta (قرمز) و‌‌ (yellow) زرد كه به همراه آن‌ها یك رنگ سیاه نیز وجود دارد كه برای تولید تصویر با رنگ مشكی به كار می‌رود. بعضی از چاپگرهای جوهرافشان، از تركیب سه رنگ اصلی، رنگ مشكیِ مركبی به وجود می‌آورند كه برای نوشتن متن چندان مناسب نیست و رنگ آن به صورت مشكی متمایل به سبز یا آبی می‌باشد. در سری قدیم چاپگرهای جوهرافشان، كارتریج‌های سه رنگ اصلی به یكدیگر متصل بودند و در صورت تمام شدن یكی از رنگ‌ها شما مجبور به تعویض هر سه رنگ بودید. ولی امروزه در چاپگرهای جوهرافشان، این سه رنگ از یكدیگر جدا شده‌اند. معمولاً اكثر چاپگرهای جوهر افشان از چهار رنگ اصلی تشكیل شده‌اند. ولی شما برای چاپ حرفه‌ای عكس، به یك چاپگر با شش رنگ مجزا احتیاج دارید كه علاوه بر سه رنگ اصلی و رنگ مشكی، دارای یك رنگ قرمز روشن و آبی روشن ‌باشد كه در ایجاد تصاویر با رنگ‌های طبیعی‌تر تأثیرگذار است. سرعت چاپ در چاپگرهای جوهر افشان در حدود 6/2 صفحه در دقیقه است. این حالت برای چاپ متن می‌باشد و در چاپ تصاویر، سرعت چاپ یك چاپگر جوهر افشان، در حدود 3/2 صفحه در دقیقه می‌باشند. در كل چاپگرهای جوهر افشان یك قیمت معقول را به شما ارائه می‌دهند و برای مصارف عمومی، یك انتخاب مناسب است. به یاد داشته باشید كه چاپگرهای جوهرافشان فقط برای مصارف عمومی كاربرد ندارد، بلكه مدل‌های حرفه‌ای این چاپگرها را می‌توان در محیط‌های عكاسی و جاهای حرفه‌ای نیز به كاربرد. چاپگرهای جوهرافشان، قیمتی بین 150 تا 1200 دلار دارند كه باعث افزایش طیف انتخاب برای كاربران می‌شود.

2 - چاپگرهای لیزری سیاه و سفید (تك رنگ)

چاپگرهای لیزری تك رنگ همانند سیستم الكتروستاتیكی كه در دستگاه فتوكپی وجود دارد، عمل چاپ را انجام می‌دهند كه این عامل باعث افزایش سرعت و كارایی چاپگر می‌گردد. یك دستگاه چاپگر لیزری سیاه و سفید صفحات متنی با كیفیت بسیار مناسبی را در مدت زمان كوتاهی به چاپ می‌رساند. سرعت این نوع چاپگر در چاپ  متون در حدود 6 تا 8 صفحه در دقیقه در حالت تمام صفحه است. سرعت چاپ تصاویر گرافیكی سیاه و سفید نیز در این چاپگر در حدود 2 تا 5 صفحه در دقیقه است. چاپگرهای لیزری سیاه و سفید، بهترین انتخاب برای چاپ صفحات متنی در تعداد بالا است. به خصوص در موقعی به تأثیر كارایی چاپگرها لیزری پی می‌برید كه نیاز به چاپ متن با اندازه فونت كوچك‌تر از 10 داشته باشید. در این موقع به‌طور واضح به تأثیر چاپگر لیزری سیاه و سفید در چاپ متن‌های ریز پی خواهید برد. از ویژگی‌های جالب استفاده از چاپگرهای لیزری تك، رنگ قیمت پایین برای هر صفحه چاپ است كه در كل باعث كاهش هزینه تعویض و با شارژ كارتریج می‌شود. همچنین استفاده از كاغذهای معمول می‌تواند باعث كاهش هزینه كاغذ مصرفی در طولانی مدت گردد.
در كل یك چاپگر لیزری، بهترین انتخاب برای یك دفتر كار یا محیط اداری بزرگ است كه نیاز به چاپ متن‌های زیاد در طول روز دارند.
چاپگرهای لیزری قیمتی در حدود 300 تا 2000 دلار دارند كه برحسب مصرف و كارایی‌ای كه دارند، قیمت‌ آن‌ها تغییر می‌كند.

3 - چاپگرهای رنگی لیزری

بهترین انتخاب برای چاپ تصاویر گرافیكی و عكس، یك چاپگر رنگی لیزری است كه به جای استفاده از جوهر، از تونرهای‌CMYK برای چاپ استفاده می‌كند. این چاپگرها باعث ایجاد تصاویر گرافیكی و عكس با كیفیت فوق‌العاده می‌شود كه نیاز عكاسان و گرافیست‌های حرفه‌ای را برآورده‌‌می‌كند. این چاپگرها در چاپ متن نیز دارای قدرت چاپ مناسبی هستند و متن‌های ریز را به خوبی چاپ می‌كنند. یكی از ویژگی‌های جالب این چاپگرها، سرعت بالای آن‌ها در چاپ تصاویر و متن‌هاست كه تقریباً با هیچ‌كدام از انواع چاپگرها قابل مقایسه نیست. یك چاپگر لیزری رنگی، قدرت چاپ 6 تا 8 صفحه متن تمام صفحه و  1 تا 3 صفحه تصاویر گرافیكی یا عكس را در دقیقه دارد.
شاید یكی از نقاط ضعف این چاپگرها قیمت بالای آن‌ها باشد كه برای اكثر افراد خرید این چاپگر را مشكل نموده

 

 

است. ولی به یاد داشته باشید كه همیشه در كنار قیمت بالا، امكانات و ویژگی‌هایی وجود دارد كه ضعف قیمت بالای آن دستگاه را می‌پوشاند. در كل هزینه‌ای كه برای چاپ هر صفحه تصویر گرافیكی یا عكس در چاپگرهای لیزری به دست می‌آید، در مقایسه با یك چاپگر جوهرافشان، در سطح پایین‌تری قرار دارد. این عامل باعث كاهش هزینه تعویض مجدد تانر می‌شود.
در كل چاپگرهای لیزری برای مصارف حرفه‌ای كاربرد زیادی دارد. ولی استفاده یا خرید آن‌ها در محیط منزل و برای كارهای عمومی چندان جالب به نظر نمی‌رسد.

4 - چاپگرهای چند كاره‌ ‌‌‌‌(Multi Function)


در كارهای اداری، وجود یك چاپگر چند منظوره تأثیر بسیار زیادی بر روی سرعت كار دارد و شما می‌توانید در جایی كمتر، چاپگر، اسكنر، و دستگاه فكس خود را به صورت یكجا داشته باشید. با دستگاه ‌‌(MFD''''''''s (multi Function devices شما به راحتی می‌توانید تركیبی از تمام وسایل بالا را در یك دستگاه داشته باشید كه در كل این دستگاه نسبت به خرید تك‌تك وسایل هم از قیمت ارزان‌تری برخوردار است و هم جای كمتری را در محیط كاری به خود اختصاص می‌دهد. اما ایرادات این دستگاه چیست؟ یكی از ایرادات دستگاه‌ MFD''''''''s این است كه در صورتی كه یك مشكل در یكی از اجزای این دستگاه به وجود آید، وسایل دیگر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. مثلاً اگر چاپگر شما دچار اشكال شود و كار نكند، دیگر فكس و دستگاه كپی شما نیز كار نخواهد كرد و تقریباً دستگاه شما به‌طور كامل از كار می‌افتد. دومین ایراد این دستگاه، عدم امكان ارتقای ویژگی‌های این دستگاه است و شما از یك سری امكانات ثابت و غیرقابل تغییر برخوردار هستید كه این عامل برای بعضی از كاربران چندان خوشایند نیست. در كل این دستگاه برای مصارف عمومی و یا  اداری كوچك كاربرد دارد و استفاده آن در محیط‌های اداری بزرگ مناسب نیست. زیرا بعد از مدتی با مشكلات زیادی در این دستگاه روبه‌رو خواهند شد. به خاطر این‌كه این دستگاه برای كاربردهای حرفه‌ای و سنگین طراحی نشده است. قیمت این دستگاه در حدود 250 تا 1000 دلار می‌باشد كه نسبت به امكانات و كارایی دستگاه مناسب است.

5 - چاپگرهای قابل حمل ‌‌‌‌(Portable printer)


اگر شما از افرادی هستید كه دائماً در حال مسافرت هستید، حتماً به چاپگرهای قابل حمل نیاز پیدامی‌كنید. چاپگرهای قابل حمل امروزه یكی از پرطرفدارترین چاپگرها در كشورهای اروپایی و امریكایی هستند. این چاپگرها اندازه بسیار كوچك در حد یك كیف دستی مردانه دارند كه به راحتی می‌توان آن را به جاهای مختلف حمل كرد. از ویژگی‌های جالب این چاپگر، وزن كم آن است كه در حدود 5 پوند وزن دارد و به راحتی با باتری كار می‌كند. معمولاً این چاپگرها از تكنولوژی‌ چاپگرهای جوهرافشان و یا روش تانرهای حرارتی (ریبون) استفاده می‌كند. استفاده از ریبون بر اثر فشار و گرمایی كه به آن واردمی‌شود، باعث انتقال رنگ به كاغذ و در نتیجه ایجاد تصویر می‌گردد. اما مشكلاتی هم در استفاده از چاپگرهای قابل حمل وجود دارد كه در این میان می‌توان به كیفیت پایین‌تر از چاپگرهای جوهر افشان محصول در بازار، سرعت چاپ پایین، افزایش قیمت چاپ در هر صفحه (عموماً چاپ متن و تصاویر رنگی در هر صفحه برای دستگاه‌های قابل حمل بالاتر خواهد بود برای این‌كه تانك‌های این چاپگرها نسبت به چاپگرهای جوهرافشان كوچك‌تر بوده و نمی‌توانند تعداد زیادی صفحه را به چاپ برساند)، و عدم وجود منابع تأمین صفحه برخلاف چاپگرهای دیگر اشاره كرد كه در مورد این اشكال اخیر باید به صورت تك‌تك ورق‌ها را به چاپگر واردكنید (درست است كه ما به این حالت به عنوان ایراد نگاه می‌كنیم، ولی واقعاً قراردادن سینی نگاهدارنده برای یك چاپگر در حد اندازه كیف مردانه، كار چندان ساده‌ای نیست).
انرژی موردنیاز برای چاپگرقابل حمل، از باتری تأمین می‌شود. اگر شما به چاپ تعداد زیادی صفحه نیاز دارید كه یك باتری استاندارد (‌‌NiCad (Nickel Cadmium می‌تواند در حدود 90 صفحه چاپگر را در حالت شارژ كامل پشتیبانی كند؛ بدون آن‌كه نیاز به شارژ دوباره داشته باشد و اگر می‌خواهید مدت زمان چاپ شما از این مقدار هم بیشتر شود، می‌توانید از باتری‌های سری (‌‌‌‌Ni-MH (Nickel metal Hydride استفاده كنید كه می‌تواند مدت طولانی‌تری انرژی برای چاپگر تأمین كند.
تعدادی از چاپگرهای قابل حمل دارای یك بورد اختیاری اسكنر می‌باشند كه با اضافه كردن آن، می‌توان از آن به عنوان یك اسكنر قابل حمل استفاده نمود. یكی دیگر از ویژگی‌های جالب این چاپگر، وجود یك پورت‌ infrared است كه به شما اجازه می‌دهد اطلاعات خود را بین چاپگر و كامپیوتر بدون نصب هیچ‌گونه رابطی انتقال دهید. همچنین این ویژگی به شما امكان می‌دهد اطلاعات مورد نظر خود را از‌ PDA و نوت‌بوك به چاپگر انتقال دهید. (باید بدانید كه كامپیوتر شما باید دارای دستگاه‌ infrared باشد تا شما بتوانید از این امكان استفاده نمایید.) چاپگرهای قابل حمل قیمتی در حدود 150 تا 500 دلار دارند كه تقریباً تمام كاربران می‌توانند به راحتی آن را خریداری‌كند و در مسافرت‌های خود مورد استفاده قرار دهند.

 

منبع : iranhp


نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


مدیر


خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

آصف رحیمی کشکولی
مطالب اخیر
جستجو

آمار بازدید
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic