www.arksys.ir
*** با هم باشیم تا بتوانیم *** ما کرونا را شکست خواهیم داد***
 
 
چهارشنبه 17 تیر 1388 :: نویسنده : آصف رحیمی کشکولی
لایه دسترسی به شبكه در اینترنت ( Network Access ) :

پایین ترین لایه مدل
TCP/IP یا Network Access كه شامل كنترل و مدیریت رسانه فیزیكی و پروتكلهای انتقال فریم می باشد و هیج تعریف مشخصی نداشته و به دلیل تنوع فراوان تجهیزات و پروتكلها در این لایه بسیار انعطاف پذیر می باشد .

سخت افزارها یا كانالهای ارائه سرویس در این لایه می توانند خطوط تلفن ، سیم زوج تابیده STP و UDP و كابلهای هم محور كواكسیكال ، فیبرهای نوری ، كانالهای رادیویی و كانالهای ماهواره ای و غیره باشند . تمام این كانالها دارای مفهومی به نام پهنای باند ( Band With ) می باشند . Band With دریك مفهوم ساده و غیر دقیق ؛ پهنای باند هر كانال را می توان توانایی و ظرفیت آن كانال در ارسال اطلاعات با نرخ بیت بر ثانیه ( Bit/s ) تعریف نمود .
بسیاری از كاربران شبكه اینترنت بوسیله مودم و خط تلفن معمولی (
Modem/Dial up ) به اینترنت متصل می شوند . این كاربران برای برقراری ارتباط با اینترنت نیاز به یك تامین كننده ارتباط یا ISP ( Internet Service Provider ) دارند . این تامین كنندگان ارتباط نیز خود به شكلی به اینترنت متصل هستند . در اكثر موارد ارتباط بین كاربران و سرویس دهنده و همچنین ارتباط بین سرویس دهنده بزرگتر ، ارتباطی نقطه به نقطه یا Point to Point می باشد . بنابراین پروتكلهای برقراری ارتباط نقطه به نقطه در استفاده از اینترنت كاربرد فراوانی دارد . در ادامه به بررسی دو پروتكل PPP و SLIP به عنوان نمونه ای از این پروتكلها می پردازیم :

پروتكل
SLIP : یك ایستگاه ارسال اطلاعات را با فرستادن رشته 0XC0 به ایستگاه مقابل اعلام می دارد . همچنین خاتمه ارسال اطلاعات نیز با همین رشته مشخص می شود . در این پروتكل هیچگونه كشف خطایی گنجانده نشده و كشف خطا به لایه بالاتر واگذارشده است . همچنین در فریم مربوط SLIP فقط پروتكل IP ( بسته IP ) قرارمی گیرد . از دیگر نقاط ضعف SLIP این است كه ایستگاههای كاری باید دارای IP ثابت باشند كه معمولا در اینترنت چنین نیست و به دلیل این ساختار در این پروتكل مشكل امنیتی وجود دارد كه باعث می شود تا هر ایستگاهی كه ارتباط برقرار نماید ماشین معتبر شناخته شود .

پروتكل
PPP : این پروتكل دارای ساختار فریم زیر می باشد :
1 – 1
Byte FLAG ( ابتدای فریم )
2– 1
Byte ADDRESS
3 – 1
Byte CONTROL
4 – 1
OR 2 Byte PROTOCOL
5 –
Variable Byte PAY LOAD
6 – 2
OR 4 Byte CHECK SUM
7 – 1
Byte FLAG ( انتهای فریم )
در هنگام اتصال با مودم ابتدا لازم است یك سری پارامترها بین مبدا و مقصد انتقال یابد و پس از انتقال این پارامترهای كنترلی ارسال اطلاعات آغاز می شود . این پارامترهای كنترلی به دو رشته
NCP و LCP تقسیم می شوند :
LCPها ( Link Control Protocol ) پارامترهای كنترل PPP را بصورت توافقی بین طرفین و تا هنگام قطع ارتباط مشخص می نمایند . پس از تنظیم LCPها ، NCPها ( Network Control Protocol ) تنظیم خواهند شد كه بوسیله آنها پارامترهای مربوط به لایه بالاتر انتقال داده شده وتنظیم می گردند ؛ به مجموعه این مراحل فاز مذاكره یا Negotiation phase می گویند . پس از این فاز واحدهای دریافتی از لایه بالاتر در قسمت PAY LOAD قرار گرفته و انتقال داده می شود . در هنگام قطع ارتباط نیز یك سری NCP و LCP رد و بدل می شوند و سپس ارتباط قطع می شود . به عنوان مثال در هنگام رد و بدل NCPها یك سرویس دهنده به میزبان خود IP اختصاص می دهد .

لایه اینترنت ( لایه
IP یا لایه Network ) :
یادآور می شویم كه مفهوم مسیریابی در شبكه اینترنت و سایر شبكه های
WAN انتقال اطلاعات بین شبكه های مختلف و یا در حالت كلی بین شبكه های مختلف با توپولوژیها و استانداردهای مختلف می باشد . در شبكه های مختلف قالب فریمهای انتقالی با یكدیگر متفاوت بوده و بنابراین اطلاعات یك شبكه با فریم همان شبكه نمی تواند از مرز شبكه خارج شود . همچنین یادآور می شویم كه در لایه اول مدل TCP/IP آدرسهای مورد استفاده برای انتقال فریمها MAC آدرسها یا آدرسهای سخت افزاری نام داشتند و برای یك شبكه خاص منحصر به فرد بوده اند .
بی نظمی در شبكه های مختلف و تنوع توپولوژی و پروتكلها و همچنین روشهای آدرس دهی ایجاب می كند كه برای برقراری ارتباط بین تمام كامپیوترها و تمام شبكه ها در اینترنت اصول مشترك و استانداردی بوجود آید . برای انجام این عمل در اولین مرحله بوجود آوردن آدرسهای منحصر بفرد و استاندارد با ساختار خاص در نظر گرفته و طراحی شود . { مرحله اول :
IP Address آدرسهای جهانی منحصر بفرد در اینترنت }
مرحله دوم ایجاد ساختار بسته ای است كه برای كلیه شبكه ها استاندارد و قابل انتقال باشد ؛ در واقع باید بسته ای در نظر گرفته شود كه به راحتی بتواند در طول اینترنت و بر روی شبكه های مختلف به راحتی حركت كند . در مدل
TCP/IP به واحد اطلاعاتی كه درون فیلد داده هر فریم قرار می گیرد بسته IP از شبكه ای به شبكه دیگر به راحتی و با قرار گرفتن در فریمها انتقال داده می شود . در واقع می توان گفت وجه تشابه كلیه كامپیوترهای موجود در اینترنت داشتن یك آدرس منحصر بفرد و پشتیبانی پروتكل TCP/IP می باشد . { مرحله دوم : IP Pocket بسته استاندارد }

پروتكل
IP ( Internet Protocol ) :
پروتكل
IP را می توان به صورت خلاصه و به شكل زیر تشریح نمود ؛ لایه IP یك واحد اطلاعات را از لایه بالاتر تحویل می گیرد . این واحد اطلاعات Data Gram نام دارد اگر طول Data Gram بزرگ باشد لایه IP آن را به واحدهای كوچكتر بنام قطعه تقسیم می نماید ، پس با استفاده از قطعه و اضافه كردن Header یا سربار به آن ( سر‌آیند ) بسته IP را تشكیل می دهد . در هر بسته IP كه آدرس مبدا و مقصد در آن موجود می باشد Header بسته توسط مسیریابها پردازش شده وبسته به سمت مقصد هدایت می شود . طول یك بسته IP می تواند حداكثر 64 كیلو بایت باشد ؛ اما معمولا بسته های IP با طولی حدود 1500 بایت تشكیل می شود به دلیل اینكه اكثر استانداردهای شبكه در لایه پایین تر طول فریم در همین حدود دارد و تشكیل بسته IP با این طول باعث می شود حتی الامكان یك بسته IP بین مبدا و مقصد شكسته نشده و به واحدهای كوچكتر تقسیم نشود . در این پروتكل به قطعات ساخته شده از یك دیاگرام شماره ترتیب تخصیص داده می شود تا در مقصد بسته های IP مجددا به ترتیب چیده شده و قطعه اصلی تشكیل شود . در كنار پروتكل IP پروتكلهای دیگری مانند : ICMP ، ARP ، RARP ، RIP و غیره وجود دارد كه پروتكل IP را در عملكرد بهتر ، مسیریابی صحیح ، مدیریت خطاهای احتمالی و مواردی از این قبیل كمك می كند .

منبع : IRITNنوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


مدیر


خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

آصف رحیمی کشکولی
مطالب اخیر
جستجو

آمار بازدید
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic