www.arksys.ir
*** با هم باشیم تا بتوانیم *** ما کرونا را شکست خواهیم داد***
 
 
ژنراتور تامین
<!--[if !vml]--><!--[endif]-->دستگاه های تامین كننده برق اضطراری UPS با توجه به گران بودن و عدم كارایی مناسب برای برق دهی طولانی مدت مناسب نبوده و استفاده از ژنراتور در دستور كار قرار می گیرد.

نحوه كار بدین صورت است كه در هنگام قطع برق اتاق سرور و برای جلوگیری از اختلال در سیستم برق دهی آن در طول زمان به كار افتادن ژنراتور، UPS بطور آنی وارد مدار شده و برق اتاق سرور را تامین می كند. به محض آماده شدن ژنراتور جهت برق دهی ، UPS از مدار خارج شده و برق اتاق سرور از ژنراتور تامین می شود.توان UPS با توجه به میزان توان مصرفی دستگاه های مختلف مستقر در اتاق سرور نظیر سرور ها، كولرهای گازی و ... محاسبه می شود. توان UPS مناسب را بادرنظر گرفتن باتری های داخلی آن برای مدت 7 الی 15 دقیقه (باتوجه به زمان به كار افتادن ژنراتور) درنظر می گیرند. میزان توان ژنراتور 15% بیشتر از توان UPS درنظر گرفته می شود و درهنگام كار باید 70% زیربار باشد. زیربار قرارگرفتن ژنراتور بیش از 80% توان و یا كمتر از 60% توان اكیدا توصیه نمی شود.ژنراتورهای با توان بالای 15 KVA سه فاز هستند.

<!--[if !supportLists]-->

   <!--[endif]--> چرا باید از ژنراتور استفاده كنیم ؟

با توجه به گرانی UPS های با توان بالا و همچنین نیاز به استفاده از باتری های متعدد جهت برق دهی طولانی مدت ، استفاده از ژنراتور الزامی است. نكته دیگری كه باید درنظر بگیریم جاگیر بودن حجم زیادی باتری خارجی در فضای محدود اتاق سرور است.

دسته بندی ژنراتورها
ژنراتور ها را معمولا به دو دسته توان پایین و توان بالا دسته بندی می كنند. ژنراتورهای توان پایین تا 10
KVA برق دهی را پشتیبانی می كنند و معمولا سوخت آن ها بنزین است. سوخت ژنراتورهای توان بالا دیزلی است. ژنراتورها را به دو گونه دستی و اتوماتیك راه اندازی می كنند. زمان راه اندازی اتوماتیك حدود 2 دقیقه و راه اندازی دستی حدود 10 دقیقه می باشد. با توجه ایجادصدای بلند ژنراتور از محفظه صداگیر به نام كناپی استفاده می شود. این محفظه تا 85% كاهش صدا را به دنبال خواهد داشت.

چاه ارت :
جهت جلوگیری از بارهای اضافی و مخرب روی سیستم برقی ، سیستم زمین یا
Earth باید برقرار شود دراین سیستم ، نول واقعی شده و به چاه ارت توسط كابل مسی مرتبط می شود. شرایط ایجاد چاه ارت استاندارد در زیر آمده است :

 •  حفر چاه تا رسیدن به خاک نم دار بایستی انجام شود .
 • پودر ذغال و نمک (كلرید سدیم) به نسبت یك به دو ( هرکیلو ذغال دو کیلو نمک ) به مقدار 40 کیلوگرم در چاه ریخته شود ( این مواد با مقاومت خاک نسبت عکس دارند و کم یا زیاد کردن این مواد مقاومت خاک را زیاد و یا کم می گرداند )
 • صفحه ای مسی به اندازه 50cm X 50cm و به قطر 1سانتی متربصورت تیغه ای( عمودی ) روی نمک و ذغال قرار می گیرد .
 • سیم مسی به قطر 50 میلیمتر توسط کابلشو مسی و پیچ و مهره مخصوص از جنس مس جهت جلوگیری از پوسیدگی و زنگ زدگی به صفحه مسی متصل می شود .
 • لوله پولیکا به قطر 4 یا 6 سانتی متر کنار هر چاه نصب می گردد . لازم به توجه است سوراخهای متعددی در بدنه لوله ها ایجاد شده تا اطراف لوله و چاه را مرطوب گرداند .
 • در پایان نیز چاه با خاک رس و نرم پر می شود .
 • مقاومت چاه با استفاده از دستگاه ارت سنج باید زیر 2 اهم باشد .

ساختار شبكه كامپیوتری اتاق سرور
آماده سازی اتاق سرور جهت ارتباطات شبكه ای سرورها با ایستگاه های مختلف شبكه از جمله كارهای پایه ای در اتاق سرور می باشد. درواقع كلیه كارها و هزینه هایی كه در اتاق سرور انجام می شود هدفش استفاده منطقی و مطمئن از تجهیزات اتاق سرور می باشد. در زیر دو ساختار فیزیكی . منطقی شبكه آمده است :

 • ساختار فیزیكی شبكه

مركز اطلاعات و پردازش روی شبكه سرورها هستند لذا ارتباط مناسب این سرورها با مجموعه شبكه امری اجتناب ناپذیر است. دراین راستا سه عامل زیر مدنظر هستند :

<!--[if !supportLists]-->   <!--[endif]--> 

   • <!--[if !vml]--><!--[endif]-->پیاده سازی مدل سه لایه
   • كابل كشی استاندارد
   • ثابت كردن رك ها
   • كانال های عبور
 • پیاده سازی مدل سه لایه :

كابل كشی و پیشبینی مسیرهای داخل اتاق سرور باید به گونه ای باشد تا بتوان پیاده سازی مدل سه لایه شبكه را عملیاتی ساخت از این لحاظ داشتن نقشه منطقی و فیزیكی سوئیچ های مختلف شبكه باید پیش از اجرای مسیرگذاری در دستور كار قرار گیرد.

 • كابل كشی استاندارد :

رعایت اصول كابل كشی ساخت یافته و همچنین درنظر داشتن خم ها و زوایای مختلف در كابل كشی اتاق سرور باید در نظر گرفته شود.

 • ثابت كردن رك ها :

به دلیل جلوگیری از واژگون شدن رك ها در هنگام زلزله ، رك ها باید به كف وصل و مهار شوند. پیش از اجرای كف و ایجاد كانال های مختلف باید محل استقرار رك ها تعیین شده و بست ها و Holder های نگهدارنده در آن تعبیه شود لذا دانستن نوع و مدل رك ها ، اندازه آن ها ، موقعیت مكانی نسبت به یكدیگر باید تعیین شوند.
نكته : برخی از رك ها نظیر رك های
HP دارای اتصالات مخصوص بوده و جهت نصب صحیح رك باید از آن ها استفاده كرد.

 • كانال های عبور :

جهت نظم بخشیدن به كابل های Portable نظیر كابل های رابط برق ، Patch Cordها و ... ، مسیر عبور استاندارد كابلی توكار در اتاق سرور صورت می گیرد. این كانال ها باید دارای درپوش مناسب بوده و بین مسیرهای Data و برق فاصله ایجاد نماید.

 • ساختار منطقی شبكه

ساختار منطقی و نرم افزاری سرورها امكان استفاده مطمئن از اطلاعات روی سرورها را مهیا می سازد لذا اتخاذ استراتژی مناسب ارتباط سرورها با یكدیگر و همچنین ارتباط ایستگاه های كاری با آن ها باید پس از نصب فیزیكی اتاق سرور انجام شود. درزیر به برخی از تنظیمات منطقی و نرم افزاری اشاره شده است:

 • دامین كنترلر و سرویس های شبكه نظیر DHCP ، DNS و ...
 • VLAN و تقسیم سوئیچی
 • ایجاد Access List روی سوئیج های شبكه
 • ایجاد Routing و Gatewayشبكه
 • و ...

<!--[if !vml]--><!--[endif]-->امنیت
آسیب ها و نفوذ های گزارش شده به سیستم های مبتنی بر اطلاعات در سرتاسر جهان رو به افزایش است. با گذشت زمان ابزارها و روشهای نفوذ به سیستم های اطلاعاتی و شبکه های کامپیوتری ساده و ساده تر می شوند و نفوذگرها با این ابزار و حداقل دانش مجال نفوذ را می یابند.
بر این اساس محرمانه بودن، در دسترس بودن و یكپارچگی اطلاعات، امری اجتناب ناپذیر برای توسعه سیستم ها كامپیوتری و سرورها است و باید در برنامه تجهیز اتاق سرور مدنظر قرار گیرد. مرسوم ترین روش های امنیتی عبارتند از :

 • استفاده از ویروس كش مناسب
 • استفاده از فایروال با تنظیم صحیح
 • نصب سیستم های نمایشگر نظیر IDS

نسخه پشتیبان
ایجاد امكانات مناسب برگرداندن اطلاعات ازبین رفته از تدابیری است كه باید مدیر شبكه در دستور كار خود قراردهد. استفاده از ساختار
SAN و تجهیزات مبتنی بر NAS ، همچنین Mediaهای ذخیره سازی متنوع با توجه به حجم اطلاعات و اهمیت آن ها مثال هایی از آنهاست.
نكته: درصورتیكه راه اندازی
SAN را در دستور كاری خود دارید باید بستر اصلی پیاده سازی آن را در اتاق سرور پیشبینی نمایید.
<!--[if !vml]--><!--[endif]-->سرور مناسب :
سرورها ، كامپیوترهای قدرتمند با توان پردازش و ذخیره سازی بالایی هستند كه به عنوان مركز منطقی نرم افزارهای مختلف شبكه درنظر گرفته می شوند.
Data Base های مختلف نظیر SQL ، Oracle و ... روی این بستر ایجاد شده و ایستگاه های كاری مرتبط با شبكه را تغذیه می نمایند. با توجه به فضای محدود اتاق سرور و لزوم بهینه از فضا ، استفاده از سرور های كشویی Rackmount پیشنهاد می شود.این سرور ها سرپرست شبكه را قادر خواهند ساخت تا به راحتی به آن ها دسترسی داشته و بنا به شرایط آن ها را افزایش یا كاهش دهد.

نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


مدیر


خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

آصف رحیمی کشکولی
مطالب اخیر
جستجو

آمار بازدید
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات